Chińscy paraszermierze najlepsi

Podczas 22. edycji Pucharu Świata w paraszermierce Szabla Kilińskiego – najlepiej wypadła reprezentacja Chin.

W Warszawie już po raz 22 rozegrany został kultowy już Puchar Świata w paraszermierce – Szabla Kilińskiego. W ubiegłym roku cieszyliśmy się przecież z czterech złotych krążków naszych reprezentantów, tym razem jednak, nasi zawodnicy musieli uznać przewagę rywali.

Choć nasze nadzieje medalowe nie zawiodły – wyniki mogły być jednak lepsze. Trzech zawodników zdobyło brązowe medale, mamy też srebro w szpadzie drużynowej kobiet wywalczone – po porażce z potęgą szermierce na wózkach – Chinami.

Z brązowego medalu zdobytego podczas 22 edycji Pucharu Świata Szabla Kilińskiego cieszyć może się Adrian Castro w szabli, Marta Fidrych, która wywalczyła brąz w szpadzie. Brązowy medal w szabli zdobyła także Kinga Dróżdż. Srebro wywalczyła również drużyna kobiet IKS AWF Warszawa w składzie: Kinga Dróżdż, Marta Fidrych oraz Jadwiga Pacek. Po przerwie liczna ekipa zawodników właśnie z Chin włączyła się w rywalizację olimpijską i trzeba przyznać, zdominowała te zawody.

Pewien niedosyt jednak jest, ale ci polscy zawodnicy, którzy pretendują do medali paraolimpijskich w Paryżu – spisali się całkiem nieźle. Choć mogło być oczywiście lepiej, najważniejsze jednak, że Polacy mogą dopisać sobie na koncie kolejne punkty i być bliżej kwalifikacji na przyszłoroczne Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu.

Pewien niedosyt jednak jest, ale ci polscy zawodnicy, którzy pretendują do medali paraolimpijskich w Paryżu – spisali się całkiem nieźle. Choć mogło być oczywiście lepiej, najważniejsze jednak, że Polacy mogą dopisać sobie na koncie kolejne punkty i być bliżej kwalifikacji na przyszłoroczne Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu

Tadeusz Nowicki – wieloletni trener polskiej reprezentacji, prezes Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa, który od lat organizuje turniej.

Bardzo silna czołówka

W klasyfikacji medalowej – Chińczycy byli nie do dogonienia. Rywalizację zakończyli z 9 medalami złotymi, 6 srebrnymi, i aż 10 brązowymi medalami. Na drugim miejscu z trzykrotnym złotem, 2 medalami srebrnymi i 5 brązowymi – uplasowali się Ukraińcy.  Na trzecim miejscu klasyfikacji medalowej znaleźli się Włosi. Polacy ze swoimi wynikami zajęli szóste miejsce w tabeli.

Bez dwóch zdań – paraszermierka, potocznie wciąż nazywana „szermierką na wózku”, z roku na rok staje się co raz bardziej popularna, a na Pucharze Świata Szabla Kilińskiego pojawia się coraz więcej zawodników – tym razem także padł rekord frekwencji. Do sportowej rywalizacji na szpady, szable i florety stanęło ponad 220 zawodników z 32 krajów – relacjonuje z dumą przy nieobecności Rosji i Białorusi.

Warszawski turniej rozgrywany był pod patronatem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Na gali finałowej pojawił się ambasador Chin, zaś ufundowane przez Prezydenta RP puchary dla najlepszych zawodników i zawodniczek – wręczone zostały przez jego doradcę – Paulinę Malinowską-Kowalczyk.

Prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego Łukasz Szeliga oraz Paulina Mailinowska-Kowalczyk jako honorowi ambasadorzy otrzymali repliki szabli Kilińskiego.

Foto: FB Puchar Świata w szermierce na wózkach – Szabla Kilińskiego/ Adrian Strykowski

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....