Zaserwuj niepełnosprawności badmintona

Kto z nas nie grał w dzieciństwie w badmintona. Rozgrywany na pikniku, boisku czy w ogrodzie to nie tylko doskonała zabawa, ale i świetny sposób na poprawę sprawności. Sport, który może uprawiać każdy. Przekonuje o tym Fundacja Bartłomieja Mroza, która hasłem „Zaserwuj niepełnosprawności badmintona” od 2018 roku zachęca do aktywności na korcie.

Głównym celem Organizacji z Warszawy jest promocja i rozwój parabadmintona w Polsce. Fundacja regularnie oferuje treningi parabadmintona, organizuje wydarzenia sportowe oraz prowadzi warsztaty. – Jesteśmy Organizacją, która stara się wspierać i włączać społecznie. Prowadzimy zbiórki, parę lat temu pomagaliśmy zebrać środki na wózek sportowy dla zawodniczki, która aktualnie jest reprezentantką kadry narodowej. Wielokrotnie pomagaliśmy przy organizacji i współorganizowaliśmy turnieje i wydarzenia sportowe jak m.in. mistrzostwa Polski, narodowe dni badmintona. Nasza fundacja wspólnie z Akademią Badmintona w Warszawie w grudniu współorganizowała także turniej parabadmintona połączony z turniejem amatorów- w skrócie integracja, sport i zabawa w jednym – tłumaczy prezes fundacji Bartłomiej Mróz.

ABC parabadmintona

Edukacja stanowi obecnie jedno z głównych zadań realizowanych przez fundacje.  – Podczas spotkań przedstawiamy najważniejsze zasady parabadmintona. Warsztaty organizujemy średnio 3 razy w roku. W ciągu 5-6 godzin uczestnicy mają możliwość  bliżej poznać tą dyscyplinę i zwiększyć świadomość na temat sportu osób z niepełnosprawnościami – wskazuje Mróz. – Wielu uczestników ma obawy, nie wie jak się zachować przy pierwszej styczności, kontakcie z osobami niepełnosprawnymi, boją się, że mogą coś zrobić źle, wyrządzić krzywdę. My staramy się otworzyć im głowę i pokazać, że tak naprawdę to jest taki sam badminton, tylko z pewnymi modyfikacjami ułatwiającymi osobom niepełnosprawnym grę – dodaje.

„Bądź aktywny” na korcie i w życiu

Fundacja  od kilku lat współpracuje z Polskim Komitetem Paralimpijskim. Jednym ze realizowanych działań jest projekt „Bądź aktywny”, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnością (również podopieczni fundacji) biorą udział w systematycznych zajęciach sekcji parabadmintona. – Od lipca ubiegłego roku do marca tego roku zrealizujemy 200 godzin treningowych. Generalnie nastawiamy się na rekreacje i aktywizacje poprzez sport. W sekcji „Bądź aktywny” mamy osoby początkujące i bardziej zaawansowane. Na zajęcia można dołączyć w każdym momencie, zacząć treningi od totalnego zera, rozwijać się, integrować i grać z bardziej doświadczonymi zawodnikami – mówi paralimpijczyk.

Dołączając do sekcji każdy znajdzie coś dla siebie. Instruktorzy dbają o to, aby każdy był w stanie wykorzystać swój potencjał i czuł się komfortowo podczas zajęć, niezależnie czy myśli o karierze sportowej czy dobrej zabawie i poprawie sprawności ruchowej. – Na zajęcia uczęszczają osoby, które mam nadzieję za 8-10 lat będą w stanie rywalizować na tym poziomie, na którym ja jestem w tym momencie – podkreśla Mróz. – Są też osoby nastawione typowo na rekreacje. Zapewniamy im możliwość rozwoju, ale nie ma z naszej strony żadnych nacisków typowo na wynik, gramy, bawimy się.

Na co dzień oprócz zajęć w ramach projektu „Bądź aktywny” Bartłomiej Mróz prowadzi też sekcje FBM Frost Warszawa, która liczy ok. 12 zawodników. W większości są to osoby poniżej 18 roku życia z Warszawy i okolic.

Chciałbym zachęcić wszystkie osoby niepełnosprawne, aby przyszły choćby na jeden trening spróbować swoich sił. Jestem pewien, że gdy ktoś spróbuje to już nie odejdzie od tego sportu. Znam osoby, które mówiły, że jest to nudne, to sport dla dziewczyn, a przychodząc na zajęcia, widząc na własne oczy tą dynamikę, różnorodność zmieniały zdanie. Dlaczego parabadminton? To sport, który aktywuje cały organizm. Podczas treningów staramy się tą część organizmu, która jest sprawna rozruszać, dzięki czemu będąc aktywni na korcie jesteśmy jeszcze sprawniejsi poza kortem.

Bartłomiej Mróz, paraolimpijczyk

Dołącz do sekcji – „Bądź aktywny”

Osoby, które chcą dołączyć do sekcji mogą się skontaktować się mailowo: fundacjabartlomiejamroza@gmail.com lub telefonicznie pod numerem
530 427 393. W odpowiedzi na wiadomość zostanie przesłany formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić i przesłać wraz z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności.

Dokumenty te zostaną przekazane do Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, który zweryfikuje czy osoba spełnia odpowiednie warunki. Podstawowym wymogiem jest posiadanie niepełnosprawności ruchowej w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym.

Najbliższe plany

Przedstawicielom fundacji nie brakuje pomysłów na najbliższe miesiące. – Planuje kontynuować program „Bądź aktywny”. Mamy nadzieję, że komitet  podtrzyma decyzję o realizacji tego projektu również w tym roku. Oprócz tego chcielibyśmy zorganizować w okresie letnim obóz parabadmintona. Na razie to wszystko jest w wersji roboczej, bo obóz miałby się odbyć równolegle do zgrupowania kadry narodowej parabadmintona, w tym samym miejscu i terminie – mówi Bartłomiej Mróz – Młodzi zawodnicy mieliby szansę przekonać się jak wygląda takie zgrupowanie i podpatrzeć najlepszych zawodników w Polsce, kto wie może w przyszłości dołączyć do kadry. Na razie czekamy na informacje od Polskiego Związku Badmintona  na temat planów na ten rok, w tym planowanych zgrupowań – dodaje.

Inni doceniają działania

Przy realizacji inicjatyw i planowaniu kolejnych zawsze pomocna jest motywacja. Na szczęście tego ekipie z Fundacji Bartłomieja Mroza nie brakuje. Ich ciężka praca na korcie i poza nim, a także działania w mediach są doceniane przez ludzi z zewnątrz. Jak podkreśla sam prezes fundacji – Ten prężny rozwój i aktywność w mediach bardzo podoba się innym, szczególnie to, że przełamujemy bariery sportowe i społeczne. Nasze działania dostrzegają niektóre firmy, m.in.  Obiekt LAVO, na którym trenujemy oraz firma ADIAMO, która wspiera nasze działania i treningi. Mamy nadzieję na kontynuację tej współpracy także w tym roku.

fb/Fundacja Bartłomieja Mroza

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....