Zawodnicy ADY zgłoszeni do Kazania

Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych odbędą się dopiero w styczniu 2022 roku (w Kazaniu w Rosji), tymczasem przygotowania zawodników trwają już teraz. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski ADA z Bielska-Białej, które prowadzi Klub Olimpiad Specjalnych ADA, zgłosiło już dwoje zawodników. Weronika Krajewska będzie reprezentowała Polskę w narciarstwie alpejskim (w slalomie gigancie i slalomie super gigancie), a Adam Hiszczyński w biegu na rakietach śnieżnych. Opiekę trenerską będzie sprawowała oczywiście Jolanta Czechowicz, która trenuje z nimi na co dzień.

Zakwalifikowanie się do Igrzysk o randze światowej nie było łatwe – trzeba było pokonać rywali na Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które odbyły się dokładnie rok temu w Zakopanem. Oboje zawodnicy stanęli na wysokości zadania, zdobywając po dwa złote medale i tym samym kwalifikację na Igrzyska Światowe. Zwycięstwo Adama Hiszczyńskiego w konkurencji rakiet śnieżnych to bardzo ciekawa historia: choroba jednego z zawodników zmusiła trenerkę do dokonania roszady i Mikołaj Gaweł, który miał starować w biegu, pojechał na nartach, a na jego miejsce w biegu wskoczył Adam Hiszczyński. I wskoczył od razu na najwyższe podium, i to aż dwa razy! To się nazywa wykorzystać okazję. Czy zastosuje tą samą technikę w Kazaniu? Czas pokaże. Weronika Krajewska z powodzeniem reprezentowała już Polskę na Światowych Igrzyskach w Austrii (w 2017 roku, zdobyła srebrny medal i tytuł wicemistrzyni olimpijskiej w slalomie gigancie) i w zasadzie była faworytką zjazdów. Po uzyskaniu kwalifikacji w zeszłym roku martwiła się nieco, że przygotowania do matury, którą będzie zdawała w tym roku, mogą przeszkodzić w wyjeździe na Światowe Igrzyska OS, jednak przeniesienie Igrzysk z 2021 roku na 2022 rok rozwiązało sprawę.

Teraz wszyscy czekają na wyznaczenie terminu oficjalnego sprawdzianu, na którym kwalifikacje zostaną potwierdzone. Dopiero wtedy ich start na Igrzyskach będzie pewny i będzie można zacząć planować podróż do Kazania. Pełny skład Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych poznamy najprawdopodobniej we wrześniu. Treningi trwają więc nieprzerwanie: zwykle na gościnnym Wyciągu Narciarskim Klepki w Wiśle-Malince, jednak w początkowym okresie po zniesieniu zamknięcia stoków, na Klepkach zrobiło się tłoczono. – W pierwszy weekend na parkingu pod wyciągiem kompletnie nie było miejsca i ekipa podjęła decyzję o zmianie planów; pojechali trenować na Biały Krzyż. Później bywali też na Dębowcu, żeby oszczędzić długiej jazdy i stania w długich kolejkach w Wiśle, jednak nie każdemu stok w Bielsku pasuje, dlatego teraz treningi znowu odbywają się na Klepkach – mówi Janina Purgat, dyrektor biura Stowarzyszenie Ada.

Olimpiady Specjalne już prowadzą bardzo aktywną kampanię w mediach społecznościowych. W styczniu powołały Kadrę Ambasadorów – znanych osób, które będą wspierać zawodników w przygotowaniach do startu na Igrzyskach. – Będzie ona asystować naszym sportowcom w roku olimpijskim, dopingować ich, ale także zachęcać Polaków do kibicowania. Żeby udział naszych zawodników w Igrzyskach w Kazaniu był, nie tylko dla nas, ale też dla wszystkich Polaków, wielkim świętem sportu” – czytamy na stronie OS słowa Anny Lewandowskiej, prezes Olimpiad Specjalnych Polska. Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – a bardzo nieliczna część polskiego społeczeństwa w ogóle wie, że takie istnieją. Najwyższy czas, by stały się powodem do takich samych emocji i zdobyły grono wiernych kibiców. Bo sport jest dla wszystkich.

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....