Eurobeskidy przekonują, że warto pływać!

W dzisiejszych czasach, kiedy wiele dzieci zaniedbuje aktywność fizyczną na rzecz czasu spędzanego przed ekranami, programy edukacyjne mają szczególne znaczenie w promowaniu zdrowego trybu życia. Jednym z takich programów jest „Umiem Pływać” realizowany przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy.

Projekt ma na celu nauczanie dzieci podstaw pływania oraz zasad bezpieczeństwa w wodzie. Z zajęć pływackich Eurobeskidów korzysta 520 dzieci.

Projekt realizujemy od kilkunastu lat. Jest to jedno z naszych flagowych działań skierowanych do młodych mieszkańców gminy Łodygowice oraz Wilkowice. Na treningi uczęszczają dzieci z klas I-III szkoły podstawowej. To szansa na zdobycie bardzo istotnej umiejętności. To również forma aktywnego wypoczynku połączonego z zabawą.

Stanisław Handerek, prezes Stowarzyszenia

Zajęcia prowadzone są przez cały rok z przerwą na wakacje: pierwszy semestr trwa od marca do czerwca, natomiast drugi etap to okres od września do grudnia. Dzieci mają okazję zanurzyć się w fascynujący świat nauki pływania pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Zajęcia odbywają się raz na pływalni COS w Szczyrku. Każde dziecko jest przypisywane do grupy z uwzględnieniem wieku lub poziomu umiejętności pływackich, zapewniając spersonalizowany program dopasowany do indywidualnych potrzeb i umiejętności uczestników.

– Dla wielu rodzin z dziećmi nieodzownym elementem wakacji jest wypoczynek nad wodą: wyjazdy nad morze, jezioro, wycieczki do aquaparków. Umiejętność pływania jest wtedy kluczowa przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. To bardzo istotne, aby dziecko wiedziało jak zachowywać się w wodzie. Warto zachęcać dzieci do takiej formy aktywności, oswajać je z wodą od najmłodszych lat – podkreśla jeden z instruktorów nauki pływania.

Powodów, dla których warto uprawiać pływanie jest wiele, począwszy od rozwoju umiejętności motorycznych, przez wzrost siły i wytrzymałości na kształtowaniu charakteru kończąc. Jednak chyba najlepszym argumentem, aby wysłać dziecko na pływalnie jest uśmiech na twarzy i prawdziwe zaangażowanie w treningi. – Bardzo wiele dzieci chętnie wraca na ten basen. Opowiadają rodzicom czego się nauczyli. Te zajęcia sprawiają im dużo radości. Mogą nie tylko zażyć trochę ruchu, ale też zintegrować się z rówieśnikami. Organizacja takich zajęć pozwala choć na chwilę oderwać najmłodszych od ekranów komputera, komórki i pokazać, że są inne formy spędzania czasu wolnego – dodaje trener.

Zajęcia w ramach Programu Powszechnej Nauki Pływania „Umiem Pływać” są dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....