W najbliższą środę w całym kraju obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. 102 lata temu 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po ponad 120 latach Polska odzyskała niepodległość.
Aby upamiętnić to wydarzenie oraz uczcić pamięć wszystkich, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość Członkowie Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy złożyli kwiaty pod pomnikami obrońców ojczyzny. – Choć w tym roku zabrakło uroczystych obchodów tego radosnego święta to mam nadzieję, że 11 listopada będzie dniem, który skłoni nas do refleksji nad tym jak dziękować za wolne państwo. Niepodległość jest źródłem dumy i pozostaje naszym wspólnym zobowiązaniem. Musimy pamiętać o bohaterach, którzy w walce o niepodległość naszego kraju zapłacili najwyższą cenę. Dlatego zachęcam wszystkich członków naszego Stowarzyszenia i nie tylko o to, aby indywidualnie uczcili ich pamięć poprzez modlitwę oraz zapalenie znicza, złożenie kwiatów pod pomnikami, grobami nieznanych żołnierzy i innymi miejscami, które są poświęcone bohaterom naszej ojczyzny – zaznaczał prezes Stanisław Handerek.
Ci, którzy nie mają takiej możliwości mogą w tym dniu świętować zdalnie. Pamiętamy jak w ubiegłych latach 11 listopada zwyczajowo odbywały się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, sportowe i historyczne mające upamiętnić tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Niestety w tym roku ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. gromadzenia się większość wydarzeń nie może się odbyć. Odpowiedzią na obecną sytuacje ma być świętowanie online. Przygotowane przez Biuro Programu „Niepodległa” wydarzenia będą transmitowane w telewizji oraz w internecie. Akcja „Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to najważniejsze, ale nie jedyne z planowanych przedsięwzięć. – Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem ogromnego sukcesu, na który złożyły się wysiłki kolejnych pokoleń Polaków, ale również symbolem jedności, solidarności i współpracy całego społeczeństwa. To wartości szczególnie ważne dzisiaj, w tak trudnych dla naszego społeczeństwa czasach. Dlatego zdecydowaliśmy, że wydarzenia zaplanowane z okazji 11 listopada udostępnimy wszystkim Polakom poprzez środki komunikacji elektronicznej – powiedział prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Szczegółowe informacje na stronie ministerstwa oraz na www.niepodlegla.gov.pl .