Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the media-library-organizer domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/paffcio/domains/aktywnirazem.eurobeskidy.org.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Powstaje drużyna Start Niewidzialni Bielsko-Biała Blind Football

Powstaje drużyna Start Niewidzialni Bielsko-Biała Blind Football

Niewidomi zawodnicy pokazują, że niemożliwe nie istnieje.

– Czterech niewidomych lub niedowidzących zawodników w polu, a do tego bramkarz, który widzi. Każdy z zawodników z założonymi na oczy specjalnymi goglami, które wyrównują szanse. Na boisku masa pozytywnych emocji, ale i ogromna koncentracja na celu – tak w skrócie wyglądają treningi tworzącej się właśnie – pierwszej na Podbeskidziu drużyny blind futbolu Start Niewidzialni Bielsko-Biała BF.

– Tu trzeba przede wszystkim włączyć słuch – przyznaje Sebastian Michałowski – koordynator nowej bielskiej drużyny. – Kiedy zakładamy zupełnie zaciemnione okulary – każdemu z nas pozostaje tylko zmysł słuchu i własna koncentracja, by wyśledzić piłkę. I choć ma w sobie specjalną „grzechotkę” prowadzenie jej wcale nie jest takie proste – przyznaje z uśmiechem Sebastian.

A poszliśmy za przykładem Wisły Kraków i Śląska Wrocław – tam, przy klubach działają już takie drużyny. Dlatego my, pod skrzydłami bielskiego „Startu” – właśnie stawiamy pierwsze kroki i zapraszamy do nas – dodaje z dumą koordynator Niewidzialnych. Beskidzkie Zrzeszenie Sportowo – Rehabilitacyjne START właśnie rozpoczęło działalność sekcji Blind Football.

Choć podczas meczu musi panować zupełna cisza, by zawodnicy mogli „na słuch” wyśledzić piłkę – po strzelonej bramce – cała hala pęka od braw i okrzyków – tak wyglądają mecze – relacjonuje Teresa – jedna z zawodniczek. – To niebywała frajda, kiedy po wielu próbach wreszcie udaje się strzelić gola – przyznaje Teresa, która choć ma poważne problemy ze wzrokiem, samodzielnie przyjechała na trening do Bielska-Białej. – Polecam ten sport każdemu, kto chce się nabrać odwagi w poruszaniu się niezależnie po mieście. To doskonała zabawa i oczywiście sport, który pozwala na doskonalenie orientacji w terenie – przyznaje zawodniczka Niewidzialnych.

Bielska drużyna zaprasza w swoje szeregi zawodników, ale i wolontariuszy, którzy na boisku wesprą piłkarzy. – Chciałem zobaczyć jak to wygląda, słyszałem że powstaje drużyna i dlatego przyjechałem. Chciałem też sprawdzić o co w tej grze chodzi, jak można pomóc i na czym dokładnie polega rola osoby wspierającej. Już wiem, że to do niej należy podprowadzanie zawodnika podczas treningów, podpowiedź, gdzie jest piłka – przyznaje w rozmowie z nami wolontariusz Krzysztof Kalinowski. – Jeśli zdecyduję się na poważnie z nimi zostać, to czeka nas sporo wspólnej pracy – podsumowuje z uśmiechem. Marzeniem zawodników jest wprowadzenie tej właśnie dyscypliny do Polski i utworzenie profesjonalnej ligi.

– Ograniczenia są w głowie – przyznaje Tomasz Hamerlak, szef bielskiego Startu. – Podziwiam tych ludzi, którzy się nie poddają i pragną spełniać swoje marzenia… Niepełnosprawność jest w głowie, możliwość uprawiania sportu przez osoby niepełnosprawne, powoduje, że lepiej odnajdują się w społeczeństwie. Nie można zapomnieć, że sport to nie tylko rekreacja, ale przede wszystkim rehabilitacja – dodaje.

Najważniejszym zadaniem jest teraz dotarcie do opiekunów osób niedowidzących i niewidomych z informacją. To oni muszą w sobie najpierw przełamać strach i obawę o swoich najbliższych.

– Osoby niewidome, gdy tylko poczują tę pasję, współzawodnictwo i wolę walki w jednej drużynie na pewno będą już chciały zostać z nami na boisku. – Spot wzmacnia się też poczucie własnej wartości i sprawczości – chodzi o to, by nie użalać się nad sobą… tylko działać! Do boju! Przyłączcie się do nas i poczujcie tę radość… Zapraszamy – kwituje Teresa.

Bielska drużyna spotyka się w póki co, dwa razy w miesiącu na hali przy ulicy Bratków 16 w Bielsku-Białej. Koordynatorem drużyny jest Sebastian Michałowski, nr tel. 514 605 163

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....