Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej od lipca do października 2024 roku realizował integracyjny projekt pn.„Z kulturą górali żywieckich za pan brat” w ramach Karpackiej inicjatywy lokalnej finansowanej ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030” za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.
Projekt „Góralski” miał na celu zapoznanie uczestników poszczególnych wydarzeń z kulturą ludową górali Żywiecczyzny, którzy pozostawili po sobie tradycje związane z wypasem owiec, wyrobem serów, charakterystyczne stroje, budynki, zwyczaje, muzykę oraz słownictwo.
Górale żywieccy stworzyli kulturę, która stanowi jeden z najważniejszych modeli życia w Karpatach a pozostawili po sobie wiele materialnych i niematerialnych zabytków, dzięki czemu pamięć o ich niezwykle bogatej kulturze jest wciąż żywa. W projekcie brali udział, wraz z uczestnikami ŚDS w Pewli Wielkiej, członkowie Zespołu Regionalnego „Hajduki” z Pewli Ślemieńskiej oraz Zespołu Regionalnego „Grojcowianie” z Wieprza.
W ramach tych działań przeprowadzono warsztaty prowadzone przez twórców, instruktorów i działaczy regionalnych takie jak „Nauka malowania na szkle”, „Drewniana zabawka ludowa”, „Przysmaki kuchni beskidzkiej”, „Instrumenty ludowe Żywiecczyzny” a także warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnych motywów góralskich.
Uczestnicy projektu wzięli udział w 61 Tygodniu Kultury Beskidzkiej wykonując wspólnie tańce ludowe oraz prowadząc zabawy z publicznością zgromadzoną na żywieckim rynku. Ciekawym wydarzeniem była wycieczka „Szlakiem kultury wołoskiej” do Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu oraz do Zagrody Edukacyjnej „Bacówka u Harnasia” na Marcówce, gdzie poznano tradycyjne sposoby wyrobu sera oraz legendy związane z Beskidami.
Podsumowaniem projektu jest wystawa prac w dniu 29 października 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Świnnej. Prezentowane będą prace, które powstały podczas realizacji projektu oraz odbędzie się spotkanie integracyjne wszystkich osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie.