Już po raz czwarty na terenie Szwajcarii Bałtowskiej odbyły się Świętokrzyskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Narciarstwo Alpejskie. Zawody zostały rozegrane w czwartek 17 lutego.
Celem wydarzenia była popularyzacja narciarstwa zjazdowego jako dyscypliny sportu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, rozwijanie sprawności fizycznej oraz tworzenie pozytywnych cech osobowości Zawodników Olimpiad Specjalnych, podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych w czasie treningów w klubach oraz rozpowszechnienie idei Olimpiad Specjalnych w województwie świętokrzyskim, integracja ze społeczeństwem lokalnym.
Klasyfikacja w zawodach narciarstwa zjazdowego składała się z czterech kategorii wiekowych: 8 – 11 lat, 12 – 15 lat, 16- 21 lat oraz 22 lata i powyżej. Do zawodów zgłosiło się 7 klubów z Olimpiad Specjalnych Oddział Regionalny Świętokrzyskie: „MAAG” Kielce, „NIEPOKONANI” Sandomierz, „STRZAŁA” Jędrzejów, „TACY SAMI” Skarżysko-Kamienna, „TORNADO” Skarżysko-Kamienna oraz gospodarze „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski, a także gościnnie „HANDICAP” Zakopane.
W zmaganiach mogli brać udział zawodnicy, którzy na co dzień trenują tę dyscyplinę w swoich klubach i w okresie zimowym odbyli minimum 10 godzin treningów – mówił Remigiusz Woźniak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego mityngu i trener narciarstwa alpejskiego w „SZANSIE”.
Zawodnicy po zmaganiach otrzymali medale i wiele gadżetów. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem starosty ostrowieckiego – Marzeny Dębniak.
Podobne wydarzenie organizowane nieco bliżej, bo w Wiśle, będzie można zobaczyć w połowie marca. XIII Śląski Mityng w Narciarstwie Zjazdowym Olimpiad Specjalnych odbędzie się 15 marca na wyciągu narciarskim SIGLANY.
For. gazeta ostrowiecka