W Sao Paulo otwarto nowy sezon Pucharu Świata w szermierce na wózkach

W ubiegłym tygodniu w Sao Paulo rozegrano pierwszy turniej Pucharu Świata w szermierce na wózkach. Zawody w Brazylii odbyły się w dniach 14-17 kwietnia, otworzyły one nowy sezon międzynarodowej rywalizacji. W wydarzeniu wystartowali zawodnicy z 14 krajów świata.
Pomyślnie swoje starty podczas Pucharu Świata w szermierce na wózkach (International Wheelchair and Amputee Sports IWAS) w Sao Paulo zakończyły szczególnie Włochy, Irak i Gruzja, które zdobyły po jednym złotym medalu w zawodach drużynowych.

Włosi pokonali gospodarzy w otwartym turnieju drużynowym we florecie 20 punktami do 12 w Brazylijskim Centrum Szkolenia Paraolimpijskiego. Dla Emanuele Lambertiniego i Andreei Mogoș był to trzeci złoty medal w tej imprezie, po tym jak wcześniej w turnieju odnieśli indywidualne sukcesy. Na najwyższym stopniu podium stanęli również Michele Mass i Alessia Biagini.

Brazylii przewodził Jovane Guissone, który ma już na koncie jedno złoto z São Paulo, a w półfinale pokonali Tajlandię 20-18.

Włochy, jako najwyżej rozstawione, otrzymały przepustkę bezpośrednio do finału, ponieważ startowały tylko trzy drużyny.

Irak pokonał Francję 45-40 w rywalizacji drużynowej grze, w której zwyciężył Zainulabdeen Al-Madhkhoori. Paraolimpijczyk z Rio de Janeiro 2016 wygrał wszystkie trzy pojedynki z Lucą Platanią Parisi, Yohanem Peterem i Gaëtanem Charlotem. W przedostatnim pojedynku Irak przegrywał 40-37, a w ostatnim meczu Al-Madhkhoori zdominował Charlota 8-0 i wygrał po zaciętej walce.

Włochy zdobyły brązowy medal, wygrywając 45-36 z Brazylią, która spadła z podium. W pierwszych siedmiu meczach rywalizacja była wyrównana, ale Matteo Betti i Matteo Dei Rossi wygrali z gospodarzami.

W szabli drużynowej kobiet Gruzja wygrała z Włochami 45-26. Złote medalistki Gvantsa Zadishvili, Nino Tibilashvili i Irma Khetsuriani otrzymały wolny los w ćwierćfinale, po czym w finale pokonały Tajlandię 45-10, podczas gdy Włochy w decydującym meczu pokonały Brazylię 45-12. Brazylijki ponownie przegrały w meczu o brązowy medal, tym razem 45-32 z Brazylią.

Włochy zakończyły Mistrzostwa Świata z sześcioma złotymi medalami na czele tabeli medalowej, Tajlandia, Irak i Gruzja zdobyły po dwa, a Brazylia, Hiszpania i Francja po jednym.

Zawody w Sao Paulo to dopiero początek w kalendarzu sportowych imprez. W tym roku planowanych jest pięć Pucharów Świata,  także mistrzostwa kontynentalne Azji, Ameryki oraz Europy.

insidethegames.biz

fot. IPC

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....