4 marca ruszają Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane – Bydgoszcz 2020

Już zaledwie kilka dni dzieli nas od największej sportowej imprezy z udziałem zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w tym roku. Pierwsza część  X Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych będzie miała miejsce w Zakopanem początkiem marca. Stolica Podhala gościć będzie 230 narciarzy zjazdowych, biegowych i biegaczy na rakietach śnieżnych. Z kolei do Bydgoszczy zawita 250 sportowców uprawiających unihokej, hokej halowy oraz łyżwiarstwo szybkie, których wspierać będzie łącznie 514 trenerów, sędziów, lekarzy i wolontariuszy, organizatorów.

Sportowcy będą rywalizować na najlepszych dostępnych i profesjonalnych obiektach sportowych, takich jak trasy narciarskie COS Zakopane, czy bydgoskie sztuczne lodowisko „Torbyd”.  

Organizację Igrzysk wspierają Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwo Sportu. Jak podkreślała Danuta Dmowska-Andrzejuk – Wydarzenia takie, jak Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane – Bydgoszcz 2020 pokazują nam wszystkim, że sport jest jeden. Każdy z zawodników Olimpiad Specjalnych wkłada maksimum wysiłku w przygotowania do zawodów, a na Igrzyska jedzie z zamiarem jak najlepszego zaprezentowania swojego klubu i regionu. Jestem pełna podziwu dla ich wysiłku i determinacji, życzę im, by Igrzyska były dla nich czasem pełnym emocji sportowych, ale także doświadczeń pozasportowych – mówiła Minister Sportu. – Zawody i treningi Olimpiad Specjalnych w Polsce dają ich uczestnikom ogromną siłę rehabilitacyjną i integracyjną. Pozwalają osobom z niepełnosprawnością intelektualną trenować, rywalizować i brać udział w życiu społecznym. Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska to blisko 500 sportowców Olimpiad Specjalnych, którzy już za kilka dni pokażą swoje umiejętności i którym wszyscy będziemy bardzo gorąco kibicować – zaznaczał Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON.

Impreza ta oprócz popularyzacji sportów zimowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną ma za zadanie wytypowanie reprezentacji Polski na XII Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w przyszłym roku w Szwecji.

– Celem Igrzysk i jednocześnie celem Olimpiad Specjalnych Polska jest pokazanie, że każdy człowiek, niezależnie od stopnia pełnosprawności czy niepełnosprawności, ma bardzo dużo do zaoferowania społeczeństwu – swoje umiejętności, zaangażowanie. Olimpiady Specjalne działają w Polsce od 35 lat i każdego dnia pokazujemy, że wszyscy możemy być dumni z naszych sportowców, czerpać z nich inspirację i wiele się od nich nauczyć. Dziękujemy też naszym partnerom i sponsorom, takim jak: Ministerstwo Sportu, PFRON, Tauron Polska Energia czy Huawei, dzięki którym Olimpiady Specjalne Polska mogą działać każdego dnia – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Ceremonia Otwarcia Igrzysk odbędzie się 4 marca. Uroczystego otwarcia Igrzysk dokona małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. W Zakopanem sportowcy będą rywalizować do soboty 7 marca. Kolejna część igrzysk rozpocznie się 17 marca i potrwa do 20 marca 2020 r. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....