Aktywna rehabilitacja znowu aktywna

Obowiązujące od połowy marca obostrzenia dotyczące kontaktów międzyludzkich dotknęły szczególnie osoby korzystające regularnie zarówno z zajęć ruchowych, jak i z zabiegów fizjoterapeutycznych w ramach AKTYWNEJ REHABILITACJI, organizowanej przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. Kwestie codziennej aktywności ruchowej podejmują już od początku maja (i kontynuują), fizjoterapeutki Krystyna Zaręba i Alicja Kos na fejsbukowej grupie Aktywna_Rehabilitacja. Grupa jest otwarta i publiczna, dlatego każdy może skorzystać z porad i ćwiczyć razem z dziewczynami, nawet nie dołączając do grupy. Warto zaglądać po filmiki i dokładne instruktaże, jak wykonać proste ćwiczenia, które pomogą usprawnić funkcjonowanie całego ciała, szczególnie tym, którzy w ostatnim czasie w ogóle lub niewiele wychodzili z domu.

Na szczęście świadczenie usług fizjoterapeutycznych zostało odmrożone tak szybko, jak było to możliwe. Już 4 maja Gabinet Rehabilitacji wznowił działalność, zapraszając pacjentów do zapisów. Nadal obowiązują procedury zapewniające bezpieczeństwo tak pracowników, jak i osób korzystających z zabiegów, ale gabinet i jego funkcjonowanie zostały dostosowane do wymogów. Dzięki temu kontynuowana jest misja programu i osoby wymagające stałej opieki fizjoterapeutycznej, a mogące dotrzeć do gabinetu, mogą z niej korzystać. Zachęcamy do zapisów, które przyjmowane są tylko telefonicznie pod numerem 509-156-178.

Przyjmowanie pacjentów z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych, dezynfekcja sprzętu i ozonowanie pomieszczeń przed wejściem kolejnej osoby zmniejszają możliwości przyjęcia wszystkich chętnych w jak najszybszym terminie. Dlatego gabinet działa teraz nie tylko od poniedziałku do piątku od godziny 7 do 20, ale także w soboty od godziny 7 do 13. W związku z tym bardzo ważne jest teraz wyjątkowe trzymanie się ustalonych terminów – podkreśla Krystyna Zaręba. Kadra gabinetu poszerzyła się też o nowego pracownika. Jest nim Łukasz Wędzel, doświadczony fizjoterapeuta z wieloletnim stażem.

W gabinecie pojawi się też nowe, wyjątkowe urządzenie o nazwie NEUROFORMA. Jest to bardzo nowoczesne stanowisko do ćwiczeń, wykorzystujące technologię wirtualnej rzeczywistości oraz czujniki ruchu do rejestracji ruchu pacjenta w 2D i 3D. Program stworzony został z myślą o ludziach ze schorzeniami i urazami neurologicznymi, choć po rozszerzeniu o dodatkowe moduły może być wykorzystywany również w rehabilitacji pourazowej i ortopedycznej. Urządzenie posiada wiele gotowych programów ćwiczeń, które mogą być modyfikowane w zależności od potrzeb i możliwości pacjenta.

Dokładnie wygląda to tak, że pacjent (stojąc lub siedząc naprzeciw dużego ekranu) widzi swoje rzeczywiste lustrzane odbicie, wokół którego pojawiają się wirtualne obiekty. Jego zadaniem jest kierowanie swoim odbiciem w taki sposób, żeby złapać przesunąć lub uderzyć te obiekty. Dzięki temu ma możliwość usprawniać ruchomość stawów, wytrzymałość mięśni, koordynację  wzrokowo-słuchową i precyzję ruchów, a jednocześnie jest zmuszony do skupienia uwagi, szybkiego podejmowania decyzji, uważności i zapamiętywania. Dlatego to urządzenie jest tak wyjątkowe: angażuje funkcje ruchowe i poznawcze równocześnie. Dla pacjentów z problemami neurologicznymi to naprawdę niezwykła pomoc.

Niewiele placówek może się pochwalić takim sprzętem. Znacznie rozszerzy to możliwości fizjoterapii w Gabinecie Rehabilitacji w Łodygowicach. Zakup sprzętu jest możliwy dzięki pomocy PFRON oraz naszego stałego sponsora – firmy TAURON. Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy, Stanisław Handerek, zdradził, że są też plany zakupu modułów dodatkowych, więc trzymamy kciuki za ich realizację.

Urządzenie NEUROFORMA
Urządzenie NEUROFORMA – zdjęcie ze strony producenta.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....