Halowe Mistrzostwa Polski w Łucznictwie Osób z Niepełnosprawnością w Wiśle

Udane, wyjątkowe, na wysokim poziomie. Tak zawodnicy ocenili Halowe Mistrzostwa Polski w Łucznictwie Osób z Niepełnosprawnością. Na hali Ośrodka Przygotowań Paraolimpijskich w Wiśle o mistrzowskie tytuły rywalizowało 38 osób. Wśród nich byli czołowi polscy łucznicy.

Milena Oszewska (START Gorzów), Adam Dudka (START Lublin) czy Ireneusz Kapusta (START Kielce) to zawodnicy poza zasięgiem konkurencji- mówił Ryszard Bukański, trener gorzowskiego START-u. Jego drużyna była najliczniejsza, a zawodnicy zdobyli 8 medali. Liczyłem na jakieś medale i już w połowie zawodów wiedziałem, że będzie ich 8. Nie znałem tylko kolorów. Zawody stały na wysokim poziomie. Widać, że młodzi zawodnicy robią postępy – dodał.

Na wysoki poziom zwrócił także uwagę Stanisław Wandzel, który reprezentował gospodarza imprezy START Bielsko. – Zawodnicy byli bardzo dobrze przygotowani, wydać to po wynikach. Nastrzelałem 503 punkty. To moja życiówka, a jednak wystarczyło tylko na 8 miejsce. Przyjechało dużo łuczników. Trzeba było dać z siebie wszystko. Na pewno zrobiłem progres. Niestety inni też zrobili- przyznał po zakończeniu rywalizacji. Gospodarze wystawili do rywalizacji 5 osób, jednak ze względu na brak w stawce paraolimpijczyka Wiktora Patryasa, po raz pierwszy kończyli mistrzostwa bez sukcesów drużynowych.

Nieobecność Wiktora odbiła się na naszych wynikach. Niestety kilka dni przed startem uszkodził rzepkę i mógł nas wspierać tylko duchowo – dodał Stanisław Wandzel.

Bielski START podczas imprezy wywalczył jednak brąz w mikście.Tomasz Kokowski i Patrycja Paluch mogą pochwalić się również złotym medalami w swoich kategoriach – osób niewidomych i słabowidzących, a zawodniczka dodatkowo wywalczyła brąz w konkurencji łuków klasycznych. Kontuzje zaleczyli i do startowania wrócili rywale Adama Dudki ze START-u Lublin, paraolimpijczyka z Rio. – Bardzo mnie to cieszy. To było dobre strzelanie i dobra wróżba na przyszłość, na rywalizację międzynarodową. Mój wynik to nie jest wszystko na co mnie stać, ale tak powinno być. Szczyt formy musi przypadać na najważniejszą imprezę sezonu – mówił Adam Dudka, który wygrał rywalizację indywidualną w łukach bloczkowych.

Zakończenie sezonu i przygotowania do mistrzostw świata

Halowe Mistrzostwa Polski w Łucznictwie Osób z Niepełnosprawnością były zakończeniem sezonu, ale już za kilka tygodni rozpoczną się przygotowania do mistrzostw świata, które będą jednocześnie okazją do zdobycia klasyfikacji na paraolimpiadę w Paryżu.

Chociaż gospodarze nie obronili swoich pozycji medalowych sprzed roku, zebrali pochwały za dobre przygotowanie zawodów, które przeprowadzone zostały w hali Ośrodka Przygotowań Paraolimpijskich w Wiśle.

Postawiliśmy na lokalizację, w której wszystko jest w jednym miejscu – wszystko po to, by zawodnicy w stu procentach mogli skoncentrować się na sportowej rywalizacji. Mistrzostwa były dla nas sporym wyzwaniem, ale udało się to zorganizować – jak słyszymy od zawodników i ekip – na bardzo wysokim poziomie. Zawody zostały rozegrane w tym samym budynku, w którym znajdowała się baza logistyczna, odeszły więc problemy z przechowywaniem sprzętu, przemieszczaniem się, przerwami na posiłki. Od trzech lat, po zmianie w naszym zarządzie to pierwsza tak poważna impreza. Jestem szczęśliwy, że taki piękny sport, jakim jest parałucznictwo, spotkał się z zainteresowaniem zawodników, ale i mediów. To dyscyplina, która wciąż się rozwija i ma naprawdę duży potencjał, wciąż pojawia się w naszej sekcji ktoś nowy. A nasz Tomasz Kokowski właśnie trenuje z kadrą na zgrupowaniu w Zakopanym –

podsumował Tomasz Hamerlak, prezes START-u Bielsko, organizator imprezy.

Złoci medaliści

Ireneusz Kapusta START Kielce (łuki klasyczne)
Milena Olszewska START Gorzów (łuki klasyczne)
Adam Dudka START Lublin (łuki bloczkowe)
Ksenia Markietantowa LKS Łucznik Żywiec (łuki bloczkowe)
Piotr Pawlik START Kielce (łuki bloczkowe W1)
Tomasz Kokowski START Bielsko (kat. zawodników niewidomych i słabowidzących)
Patrycja Paluch START Bielsko (kat. zawodników niewidomych i słabowidzących)

Foto: Ilona Berezowska

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....