Juniorzy w akcji – czyli ampfutbolowy Junior Camp

Junior Camp  to coroczny obóz organizowany przez Europejską Federację Ampfutbolu przy wsparciu UEFA, w którym biorą udział dzieci z całego świata.

Tym razem juniorzy zjechali do Warszawy, by na gościnnym stadionie Legii przez kilka dni wspólnie zapalać się do gry i doskonalić swoje sportowe umiejętności. To powrót imprezy do Warszawy po sześciu latach. Idea została zapoczątkowana w 2016 roku w Dublinie, a już rok później, pierwszy tego typu obóz sportowy dla najmłodszych odbył się w Warszawie.

Przez camp chcemy stworzyć okazję do rozwoju juniorskiego amp futbolu w różnych krajach –

Mateusz Widłak – prezes Amp Futbol Polska

Na tegoroczną edycję zjechało 70 młodych zawodników z 10 krajów, a nawet pojawili się młodzi uczestnicy z Kostaryki. – Przez te kilka dni od 17. do 21. sierpnia dzieciaki mogły wspólnie bawić się, grać i trenować. – Po zakończonej imprezie mogę przyznać, ze wszystko się udało. Wyzwaniem była dla nas upalna pogoda – ale, nawet mimo żaru lejącego się z nieba – młodzi sportowcy chcieli przedłużać treningi – wspomina szef Amp Futbol Polska.

W organizację tegorocznego obozu włączyła się także Fundacji Legii, dzięki której na młodych zawodników czekały niezapomniane emocje. Nie tylko treningi odbywały się na stadionie Legii, ale już na zakończenie całego obozu, na uczestników czekała wyjątkowa niespodzianka.

– Kiedy Legia rozgrywała swój mecz z Koroną Kielce – dzieciaki jeszcze przed pierwszym gwizdkiem wyszły na murawę i … były oklaskiwane przez 20 tysięcy kibiców. Obserwowaliśmy, jak bardzo duże wrażenie to na tych młodych zawodnikach i zawodniczkach zrobiło takie przyjęcie i podziękowanie za ich młody zapał do piłki – widzieliśmy, jak bardzo było to emocjonalnie dla nich ważne – podsumowuje nasz rozmówca.  Uczestnikami spotkań Junior Camp są dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat. Dla tych najmłodszych, to przede wszystkim pełna frajdy zabawa. Dla tych nieco starszych, którzy są już blisko grania w klubach, lidze czy reprezentacji – tu już pojawia się element rywalizacji, ale… pasji do piłki zdecydowanie nie brakuje uczestnikom. – Jak relacjonuje Mateusz Widłak, nie raz już zdarzało się , że młodzi zawodnicy, którzy jako uczestnicy takich campów zaprzyjaźnili się, a potem – spotkali się już w międzynarodowych rozgrywkach w barwach swoich reprezentacji czy to na Mistrzostwach Europy czy innych turniejach międzynarodowych.

Dzieci chcą grać

Jeśli mowa o amp futbolu wśród dzieci – grają dziś nie tylko mali zawodnicy po amputacji kończyn, ale i z wadami wrodzonymi, i takich młodych zawodników jest więcej niż w przypadku dorosłych. Dzieci chcą grać i garną się do sportu. – Patrząc na inne dyscypliny przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami – to mamy sporo zawodników. Jeśli dyscyplina jest nowa, rozwija się, to właściwie głównym wyzwaniem jest przede wszystkim dotarcie do rodziców i przekonanie ich, pomoc w przełamaniu obaw. – Z perspektywy czasu, widać jak ci młodzi zawodnicy nabierają wiary we własne możliwości i jak zdobywają pewność siebie. Sport zmienia i dodaje sił – przyznaje nasz rozmówca.

Przed nimi szansa na rozwój

– Nam w tym juniorskim projekcie chodzi przede wszystkim o dawanie dzieciom i młodzieży okazji do gry, zapraszamy więc wszystkich – niezależnie od umiejętności czy poziomu sprawności.

Dzięki zaangażowaniu w amp futbol najmłodszych, udało się wychować już sporą grupę zawodników, którzy wyszli już z tego wieku juniorskiego, i mając już po 17, 18 lat – zaczynają już grać w klubach i lidze. To właśnie dla nich stworzona została kadra U-19. Młodzi biało-czerwoni już w lipcu doskonale zadebiutowali w Belgii, gdzie jako pierwsza reprezentacja do lat dziewiętnastu, biało-czerwoni wygrali trzy sparingi z drużynami seniorskimi. Dużo mamy również zawodników młodszych – takich, którzy jeszcze muszą poczekać jeszcze na grę w dorosłych drużynach, ale nie ukrywam, że tam już można dostrzec, kilku takich zawodników, którzy jeśli tylko będą chcieli, mogą dużo osiągnąć w tym sporcie – podsumowuje Mateusz Widłak – szef Amp Futbol Polska.

Co istotne zgrupowania dzieci i młodzieży w ramach programu Junior Amp Futbol oraz Junior Camp są bezpłatne. Wszystkie szczegóły znajdziecie na www.ampfutbol.pl

foto: FB Amp Futbol Polska/Paula Duda

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....