Niepełnosprawni kolędnicy w Zabrzegu

W Zabrzegu zakończył się 10. Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek. W kategorii: przełamywanie barier wystąpili w nim także wykonawcy niepełnosprawni.

Konkurs odbywa się w ramach Festiwalu Kolędowego, organizowanego przez Stowarzyszenie Chór św. Józefa, działające w Zabrzegu. Jak zaznaczała dyrektor festiwalu Sylwia Strządała, konkurs od początku obejmuje kategorię wykonawczą przewidzianą dla osób z niepełnosprawnościami. – Jesteśmy dla nich pełni podziwu, bo widzimy, jakim wyzwaniem dla nich jest zaśpiewanie czy zagranie kolędy. I jest to dla nas, a także dla jurorów, kategoria szczególna. Są uczestnicy, którzy pojawiają się tutaj co roku i zauważamy, jakie robią postępy, coraz mocniej przełamując różnorodne własne ograniczenia – mówiła Sylwia Strządała.

W składzie jury w tym roku znaleźli się: Grażyna Krzanowska, Urszula Brzóska, Arkadiusz Wiech, Rafał Majzner i Piotr Mirecki – lider zespołu Fausystem. Grupa Fausystem wystąpiła też w koncercie jako festiwalowa gwiazda – wraz z Olą Nykiel, znaną niepełnosprawną wokalistką.

Tegorocznym zwycięzcą w kategorii został Łukasz Zyzak z Rychwałdu, a kolejne miejsca zajęły: Aleksandra Hofman i ex aequo Hanna Ciba oraz Maria Fabia. – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem po występie Łukasza, który jest z nami trzeci czy czwarty raz i mogliśmy przekonać się, jakie w ciągu ostatnich lat zrobił postępy – podkreślała Sylwia Strządała, a publiczność gromkimi brawami nagrodziła jego występ także podczas koncertu laureatów.

Maria Fabia

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....