Taekwondo: Debiut zawodników z niepełnosprawnościami

W pierwszy weekend marca w dolnośląskiej miejscowości Słupiec (Nowa Ruda) odbył się Puchar Polski Seniorów i Juniorów Taekwon-do ITF. Organizatorami wydarzenia był Klub Taekwon-do ITF Nowa Ruda, Polski Związek Taekwon-Do, Starostwo Powiatowe w Kłodzku oraz Urząd Miasta Nowa Ruda.

Ponad 300 osób – tyle sportowców rywalizowało w ubiegłą sobotę w Hali Centrum Turystyczno-Sportowego w Słupcu. Wśród nich znalazło się 203 juniorów i juniorek, 131 seniorów i seniorek, 11 zawodników z kategorii adapted z 46 klubów. Klasyfikacja była przeprowadzona z podziałem na kobiety i mężczyzn w poszczególnych kategoriach wagowych. Zawody stanowiły sprawdzian umiejętności dla sportowców i były ostatnią szansą na zdobycie kwalifikacji na mistrzostwa Polski i Europy. Jak się okazało poziom zawodników był bardzo wysoki, a młodzi taekwondziści nie odbiegali poziomem od tych bardziej doświadczonych.

W zawodach wystartowały także osoby z niepełnosprawnościami.

Po raz pierwszy na Pucharze Polski w Nowej Rudzie pojawili się niepełnosprawni zawodnicy i zawodniczki taekwon-do. Są to osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności umysłowej, prowadzone przez specjalnie przeszkolonych trenerów. Okazuje się, że nasza dyscyplina sportu jest dla nich formą terapii. Ta grupa nie startuje we wszystkich konkurencjach, tylko w układach, które dla niej są bardzo bezpieczne, i w jednej bardzo prostej konkurencji – w zeskoku.

Tadeusz Łoboda – wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Taekwondo

Klasyfikacja sportowców z niepełnosprawnościami została przeprowadzona w kategoriach układy i techniki specjalne z podziałem na dwie grupy. W kategorii układy w grupie I złoto zdobył Michał Drożdż z Mińskiego Klubu Sportowego Taekwon-do Mińsk Mazowiecki. Zarówno w grupie II w układach jak również w grupie pierwszej technik specjalnych triumfował zawodnik LZS Bełchatowska Akademia Taekwon-do Alan Walczak. W technikach specjalnych w grupie 2 zwyciężył z kolei zawodnik Poznańskiego Sportowego Klubu Taekwondo Kacper Chyłek.

Dla zwycięzców poszczególnych kategorii były przygotowane dyplomy, medale oraz puchary. Wyniki z rywalizacji można znaleźć na stronie sportdata.org.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....