Ekstremalny Bieg Górski i Rajd Nordic Walking za nami!

Ponad 200 miłośników aktywności po raz kolejny spotkało się w Wilkowicach na organizowanym przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy Ekstremalnym Biegu Górskim o Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych i Rajdzie Nordic Walking.

Wydarzenie odbyło się w sobotę, 8 lipca. Zarówno biegacze jak i uczestnicy rajdu wystartowali spod Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w miejscowości położonej k. Bielska-Białej.

Po raz kolejny Eurobeskidy zorganizowały bieg z Lasami Państwowymi

Sportowe zmagania rozpoczęły się jeszcze przed południem. Zanim jednak biegacze i kijkowicze wyruszyli w trasę przedstawiciele Organizatora – Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy- prezes Stanisław Handerek oraz wiceprezes Wojciech Łatanik odebrali od reprezentantów Lasów Państwowych czeki na organizację Ekstremalnego Biegu Górskiego. – To nie pierwsze wydarzenie, które organizujemy z Lasami Państwowymi. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli wspólnie kontynuować biegową tradycję. Te zawody to doskonała promocja aktywności i polskich lasów, których czasem nie doceniamy, a mamy się czym pochwalić – zaznaczał prezes Handerek.

Na otwarciu zawodów pojawili się też m.in. komendant Policji w Bielsku-Białej insp. Krzysztof Herzyk oraz prodziekan ds. studenckich ATH dr Jacek Rysiński. To właśnie studenci z ATH dbali o nawodnienie zawodników. Na trasie czuwali także strażacy z OSP Wilkowice, OSP Łodygowice oraz OSP Bielsko-Biała Straconka.

Biegacze mieli do pokonania 14,5 km, natomiast rajdowicze musieli pomaszerować na dystansie ok. 8 km. Wszyscy uczestnicy ze startu wyruszyli po 10 i już po niespełna godzinie pierwsi zawodnicy pojawiali się na mecie. Piotrowi Ordzowiały z klubu NIWA Osielec marsz nordic walking udało się zakończyć z rezultatem 56:29;1. Chwilę po nim pod GOSiRem pojawił się kolejny uczestnik rajdu Daniel Rymarczyk z Kóz (58:35;4). Podium w klasyfikacji generalnej nordic walking dopełnił Ryszard Kłyś z Gliwic z czasem 1:07:43;6.

Najszybszy wśród biegaczy był natomiast Szymon Ficoń z Sopotni Wielkiej z wynikiem 1:06:31,2. Jako drugi finiszował Jarosław Olszewski z klubu Bimber Squad z rezultatem 1:08:13,5. Trzecim biegaczem na mecie był zawodnik klubu Highlanders Łukasz Początko (1:09:20,1).

O imprezie zawodnicy

W zawodach nietrudno było znaleźć zgrane ekipy, które od lat startują w biegach organizowanych przez Eurobeskidy. Jedną z takich grup był klub „Biegam żeby żreć ciastka”. Jak przyznawali bywało ekstremalnie – Dla nas biegaczy po górach bieg troszkę nietypowy, zbieg po asfalcie był męczący, ale trasa piękna. A pogoda aż za dobra – mówili z uśmiechem – Startujemy praktycznie od początku, zarówno w tych biegach w lecie jak i na jesień. Zawsze bierzemy w nich udział, bo organizacja jest na najwyższym poziomie – przyznawała ekipa.

W tym roku po raz pierwszy bieg o puchar dyrektora lasów państwowych połączono z rajdem nordic walking- Powiem szczerze, że się bałam czy dam radę, ale podołałam wyzwaniu. Z chęcią wezmę udział w kolejnych edycjach, ale będę musiała systematycznie spacerować i zadbać o lepszą kondycję – mówiła pani Małgosia, miłośniczka nordic walking.

Rozdanie nagród

Po godzinie 13 nagrodzono zwycięzców. Podczas rozdania w Wilkowicach pojawili się znani goście.

– Wszystkim uczestnikom biegu jak i marszu gratuluje uczestnictwa i oczywiście tym, którzy zwyciężyli życzę wszystkiego dobrego. Mam nadzieję, że spotkamy się na kolejnych edycjach organizowanych przez Stowarzyszenie Eurobeskidy – mówił podczas dekoracji zwycięzców Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. A gratulacji było więcej, bo i znanych w regionie gości podczas zakończenia nie zabrakło.

– Bardzo się cieszę, że ministerstwo sportu dostrzega te inicjatywy i bardzo dziękuję, że są świetni organizatorzy, którzy potrafią zrealizować taką inicjatywę. Gratuluję wszystkim uczestnikom. To był dobry czas, bo spędzony na sportowo – podkreślał Poseł na Sejm RP Przemysław Drabek.

Czas podziękowań i zaproszeń

Głos zabrali także reprezentanci spółek i jednostek, dzięki którym organizacja zawodów była możliwa.

– Współpraca z prezesem i całym zespołem Stowarzyszenia to ogromna przyjemność. Eurobeskidy działają od ponad 25 lat i bardzo szeroko wspierają regionalne inicjatywy przez organizację zawodów bez ograniczeń. Ten bieg to kolejny przykład na to, że można organizować piękne zawody, wspólnie w tych zawodach budować relacje i zdobywać kolejne sukcesy. Serdeczne gratulacje dla Państwa – mówił przedstawiciel partnera wydarzenia dyrektor PGE Energia Odnawialna O/Porąbka-Żar Jakub Kliś.

– Dziękuję w imieniu dyrektora generalnego Lasów Państwowych za to, że byliście. Wiem sam, bo chodzę po tych górach i nawet chodzić czasami jest ciężko, więc na pewno nie było łatwo, ale daliście radę. Gratuluje wszystkim uczestnikom i zwycięzcom, ale także tym, którzy byli gdzieś na końcu, myślę, że dobrze się bawili i doznali jakiś przyjemnych wrażeń w naszych Beskidach. Dziękuję organizatorom, zapraszam w przyszłym roku i zapraszam na szlaki, bo mamy piękne Beskidy, piękne krajobrazy – mówił inżynier nadzoru Nadleśnictwa Bielsko.

– Jeszcze raz chciałbym podziękować ministrowi Szwedowi, który od 30 lat nas wspiera. Dziękuję Przemkowi, najmłodszemu posłowi z naszego Podbeskidzia. Dziękuję dyrektorowi Klisiowi, który nie tylko modernizuje elektrownie, ale również wspiera nasze działania. Dziękuję dyrektorowi Markowi Kubicy, z którym bardzo dobrze układa nam się współpraca w zakresie sportu z Gminą Wilkowice ale i z GOSiRem. Nie tylko pieniądze, ale i ludzie powodują, że coś można zrobić. – mówił prezes Stowarzyszenia Stanisław Handerek – Dziękuję dyrektorowi generalnemu Józefowi Kubicy, który kocha te lasy i robi wszystko, aby takich inicjatyw biegowych jak ta dzisiaj było więcej. Już dzisiaj zapraszam Was na październik, zdobywamy Skrzyczne – dodał.

Współorganizatorami wydarzenia byli Gmina Wilkowice i GOSiR Wilkowice. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Impreza jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem wydarzenia jest PGE Energia Odnawialna.

Imprezę wsparli Ustronianka, ZPM Hańderek, Prosperplast, ESOX – Industrial Automation, Brandys Design oraz Restauracji pod Kuźnią.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....