CIR czyli jeszcze lepsza integracja

SI Eurobeskidy od ponad 25 lat doskonali ofertę inicjatyw podejmowanych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Należą do nich sekcje sportowe, w ramach których systematycznie prowadzone są treningi sztangistów, tenisistów czy szachistów i pływaków. Zawodnicy korzystają też z zabiegów rehabilitacyjnych i biorą udział w licznych wydarzeniach integracyjnych. – Szkoda tylko, że ciągle w sferze marzeń pozostaje możliwość, by to wszystko odbywało się w jednym miejscu – przyznają niepełnosprawni sportowcy.

Zawodnicy mówią z nadzieją o zbliżającym się rozpoczęciu budowy ośrodka sportowo-rehabilitacyjno-rekreacyjnego – Centrum Integracji Rodzin (CIR). To będzie miejsce, w którym będą mogli nie tylko kontynuować treningi, w razie potrzeby mieć łatwiejszy i szybszy kontakt z rehabilitantami, ale przede wszystkim wreszcie poczuć się u siebie, być gospodarzami.

Taki jest projekt CIR, że w jednym ośrodku będą zlokalizowane zarówno sale do treningów, siłownia. Zawodnicy pod opieką trenerów uczestniczą w turniejach i zawodach odbywających się w różnych ośrodkach na terenie całego kraju, a my jesteśmy organizatorami zawodów ogólnopolskich, na które przyjeżdżają niepełnosprawni sportowcy z całej Polski, a nieraz także z zagranicy. Na każde zawody obecnie musimy szukać miejsca. Mając swoje miejsce na treningi bylibyśmy w stanie również zawody organizować u siebie – oczywiście z wyjątkiem pływackich.

prezes SI Eurobeskidy Stanisław Handerek

Konieczność wynajmowania pomieszczeń treningowych to nie tylko koszty czy ograniczona swoboda w organizacji zajęć sportowych. Każda z sekcji działa faktycznie gdzie indziej i zawodnicy skupieni w jednym stowarzyszeniu mają znacznie mniej okazji, by spotkać się w tym szerszym gronie, z osobami z innych sekcji. Ośrodek dawałby też szansę zawodnikom, by na treningi mogli zabrać rodzinę i część czasu przeznaczyć na wspólne zajęcia rekreacyjne w towarzystwie bliskich.

WIĘCEJ O CIR >>

– W tej chwili działalność stowarzyszenia jest mocno rozproszona. Zawodnicy sekcji sportowej jeżdżą na swoje treningi i rozgrywki o Grand Prix SI Eurobeskidy do Wilkowic – zauważa Mirosław Miodoński, zawodnik sekcji szachowej w Eurobeskidach.

– Z mojej perspektywy na pewno łatwiej byłoby, jeśli treningi i turnieje odbywałyby się w Łodygowicach. Po pierwsze miałbym bliżej, żeby dotrzeć na trening, a poza tym bylibyśmy w pomieszczeniach własnych, a nie wynajmowanych, użyczanych tylko w określonych terminach, na wyznaczone godziny. Cenię sobie to, co się do tej pory działo i dzieje w Eurobeskidach, bo są to inicjatywy inspirowane oddolnie, odpowiadające na potrzeby zgłaszane przez ludzi. Tak jest też z CIR-em, który bardzo by się przydał nam wszystkim – podkreśla pan Mirosław.

Jeżeli możesz wesprzeć Eurobeskidy w spełnieniu marzeń niepełnosprawnych zawodników, swoją wpłatę na budowę skieruj do Banku Spółdzielczego w Węgierskiej Górce, na numer rachunku Eurobeskidów: 30 8131 0005 0014 6421 2000 0400 z dopiskiem – CIR.

Każda złotówka przybliży spełnienie marzeń!

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....