Królewskie rozgrywki przy szachownicy w Wilkowicach

W najbliższą sobotę czeka nas kolejny z cyklu turniej Grand Prix w szachach szybkich. W organizowanym przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy spotkaniu weźmie udział ponad 30 szachistów z regionu.

To drugi turniej w tym roku. Tradycyjnie zostanie rozegrany w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wilkowicach. Wydarzenie ma charakter integracyjny. W szachowych zmaganiach wystartują osoby niepełnosprawne, pełnosprawni, dzieci, dorośli i seniorzy.

Szachy to nie tylko gra, to także sztuka strategicznego myślenia, cierpliwości i wytrwałości. Ich praktykowanie ma wiele zalet, które przekładają się na rozwój osobisty niezależnie od wieku czy zdolności. Szachy uczą koncentracji, logicznego myślenia, kreatywności oraz radzenia sobie w sytuacjach presji. Są również doskonałą formą aktywności umysłowej, która może pomóc w utrzymaniu zdrowia psychicznego i pamięci, szczególnie u osób starszych.

Jeden z uczestników turniejów Grand Prix

Każdy z turniejów jest wliczany do rankingu FIDE, co umożliwia jego uczestnikom zdobycie kategorii szachowych. W 2024 Eurobeskidy planują w sumie 8 turniejów. Do klasyfikacji będzie branych pod uwagę sześć najlepszych wyników.

– Szachy mają tę wspaniałą cechę, że są uniwersalne i dostępne dla wszystkich, bez względu na wiek czy poziom sprawności. W naszych turniejach mamy pełny przekrój wiekowy uczestników – najmłodsi mają po 7, czasem 9 lat, a najstarsi są po 80-tce. Turnieje są miejscem, gdzie młodsze pokolenie może uczyć się od starszych i starsi mogą nauczyć się czegoś od młodszych – podkreśla prezes Stowarzyszenia Stanisław Handerek.

Zapisy na kolejne turnieje są prowadzone za pośrednictwem strony www.chessarbiter

Turnieje Grand Prix są dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....