Lider Dostępności – 9. edycja konkursu trwa!

Od poniedziałku, 05 lutego br. można przesyłać zgłoszenia przestrzeni i obiektów przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami do konkursu „Lider Dostępności” organizowanego przez Integracje.

Konkurs „Lider Dostępności” to inicjatywa mająca na celu nagradzanie rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, które przyczyniają się do tworzenia bardziej dostępnych przestrzeni dla wszystkich grup użytkowników, w tym osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Konkurs promuje ideę projektowania uniwersalnego, które przyczynia się do budowania bardziej inkluzywnego społeczeństwa, gdzie każdy może swobodnie korzystać z oferowanych rozwiązań, niezależnie od indywidualnych potrzeb

Po 9 edycjach konkursu, a dokładniej po 30 latach działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, wiemy, że nie chodzi tylko o windy i podjazdy, ale przede wszystkim o otwartość na drugiego człowieka, na kompleksowe spojrzenie na potrzeby nas wszystkich.

Ewa Pawłowska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji

Jak wziąć udział? 

Aby wziąć udział w konkursie należy zgłosić przestrzeń lub obiekt poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2081899.  

Kapituła Konkursu, złożona z urbanistów oraz specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, a także ekspertów zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP, przyzna nagrody w ośmiu kategoriach: 

  • Przestrzeń publiczna 
  • Mały obiekt użyteczności publicznej 
  • Duży obiekt użyteczności publicznej 
  • Obiekt biurowy/handlowy 
  • Obiekt mieszkalny/hotelowy 
  • Obiekt zabytkowy 
  • Architekt/Urbanista 
  • GRAND PRIX 

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa dnia 18 marca 2024 roku. 

Laureaci konkursu Lider Dostępności 

Wśród wyróżnionych w dotychczasowych ośmiu edycjach konkursu znalazły się m.in. Kampus Forest, Promenada Zdrowia w Świnoujściu, Dom Ronalda McDonalda w Warszawie, Browary Warszawskie, trasa turystyczna od Kopy do Równi pod Śnieżką, Muzeum Emigracji w Gdyni, Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Poznaniu, Teatr Baj, pracownia JEMS Architekci, Brama Poznania, Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu, Lotnisko Chopina czy plac miejski z targowiskiem i Ratuszem w Siechnicach. 

Ogłoszenie wyników 

Zwycięzców konkursu poznamy podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim, która odbędzie się pod koniec maja z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.  

Dodatkowych informacji na temat konkursu „Lider Dostępności”, udzielają: 

Joanna Krok: 519 066 474. e-mail: joanna.krok@integracja.org

Katarzyna Figura: 505 602 711, e-mail: katarzyna.figura@integracja.org  

Źródło: niepelnosprawni.pl

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....