Niepełnosprawni sportowcy o miłości dla Polski

W Łodygowicach 9 listopada odbyło się wydarzenie bez precedensu: z okazji Święta Nieodległości do wspólnych obchodów patriotycznych zaprosiło żołnierzy, policjantów, przedstawicieli władz i różnych środowisk, a także młodzież Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy, od blisko 30 lat rozwijające aktywność sportową osób niepełnosprawnych.

Pod pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny – Polacy” stanęli wraz z zawodnikami tego stowarzyszenia również inni niepełnosprawni sportowcy z południowej Polski, a także liczni zaproszeni przedstawiciele władz różnych szczebli. Byli parlamentarzyści, z posłami: Przemysławem Drabkiem i Kazimierzem Matusznym oraz senatorem Andrzejem Kalatą, a także delegatem europosła Grzegorza Tobiszowskiego.

Hołd oddali też samorządowcy, z radnym Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisławem Baczyńskim, starostą żywieckim Adrianem Midorem z delegacją Rady Powiatu, wicestarostą bielskim Andrzejem Kamińskim i radnym powiatu bielskiego Krzysztofem Chodorowskim, bielskim radnym Marcinem Litwinem, a także przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z dyrektorem generalnym Sebastianem Szymonikiem i dyrektorem oddziału PFRON w Katowicach Janem Wrońskim oraz przewodniczący zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” Marek Bogusz i Łukasz Lewandowski.

Udział w uroczystości wzięli też delegaci służb mundurowych: Wojska Polskiego, Policji i Straży Pożarnej. Byli wśród nich m.in. komendanci powiatowi Policji z Żywca – insp. Krzysztof Czaja i z Bielska-Białej – insp. Krzysztof Herzyk, komendant powiatowy PSP w Żywcu bryg. Łukasz Węgliński, dh Michał Adamczyk z OSP Zarzecze.

Obecni byli przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, a także firm wspierających działalność stowarzyszenia i liczne poczty sztandarowe. Ze sztandarami przybyli też uczniowie żywieckich szkół średnich, które kształcą przyszłych żołnierzy i policjantów – czyli młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Agrotechnicznych w Moszczanicy i żywieckiego Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.

Ceremonię uczczenia pamięci bohaterów poprowadzili żołnierze 18. Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej, którzy odczytali Apel Poległych i salwą honorową oddali im hołd. Modlitwę w intencji poległych bohaterów, z prośbą o błogosławieństwo dla Ojczyzny, poprowadził o. Gracjan Kubica, kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, przytaczając słowa modlitwy ks. Piotra Skargi. Pieśni patriotyczne zagrała Miejska Orkiestra Dęta z Żywca pod batutą Szymona Piątka.

Wiceprezes SI Eurobeskidy Wojciech Łatanik przypominał słowa papieża Jana Pawła II o Polsce, która wiele przecierpiała i dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. – My dziś jesteśmy tu po to, aby o naszej miłości do Polski zaświadczyć, dziękując za przypadającą w tym roku 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Są z nami niepełnosprawni sportowcy, którzy pragną swoje wysiłki, zmagania i sukcesy dedykować Niepodległej – mówił wiceprezes Łatanik, podkreślając, że chodzi też przekazanie młodym dziedzictwa przodków: tradycji miłości do ojczyzny i dziedzictwa wiary. – To do nas należy realizacja ważnego zadania, by to całe dziedzictwo podjąć z największą dumą i odpowiedzialnością, by przekazać je młodym, razem z dumą z własnej tożsamości, razem z poszanowaniem naszych lokalnych tradycji i kultury, razem ze znajomością historii. Chodzi o to, by młodzi pamiętali, jak podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku oddziały zbrojne złożone z mieszkańców Państwa Łodygowickiego i żołnierzy Warszyckiego pod dowództwem Jana Trysińskiego zniosły w proch załogę szwedzką w Oświęcimiu, czy jak w Bitwie Warszawskiej w 1920 nasi żołnierze bronili Polski i Europy przed komunizmem, a także jak kilkadziesiąt lat temu nasi mieszkańcy szli za wskazaniami papieża Jana Pawła II: „Nie ma wolności bez solidarności”.

Delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty, a ostatni wieniec złożyła delegacja niepełnosprawnych sportowców: Wioletta Kimla, Magdalena Wieczorek, Dawid Hałat, Dawid Lange, trener Stanisław Mirocha i członek zarządu Eurobeskidów dr Bugusław Wyleciał.

Patriotyczna gala sportowców

W sali Dworku Góralskiego odbyła się uroczysta gala, w której wzięło udział ponad dwieście osób, w tym niepełnosprawni zawodnicy z południa Polski, reprezentanci Polski i medaliści na zawodach rangi europejskiej i światowej oraz na paraolimpiadach, m.in. Magdalena Konior, Tomasz Hamerlak, Damian Iskrzycki, Antoni Kołodenny.

Na patriotyczny program muzyczny, połączony z refleksją historyczną i wspólnym śpiewaniem pieśni, zaprosili aktorzy Marta Gzowska-Sawicka i Rafał Sawicki wraz z zespołem muzycznym w składzie: Małgorzata Oczko, Krzysztof Maciejowski i Wojciech Golec. W bogatym w inspirujące myśli o historii programie było miejsce na pełne nostalgii pieśni, ale znalazło się też miejsce dla skocznej piosenki „Ułani, ułani”…

– To świętowanie stało się dobrą okazją do integracji i do pokazania, że wszyscy czujemy się za Ojczyznę odpowiedzialni – mówi prezes Eurobeskidów Stanisław Handerek, inicjator i organizator łodygowickiego tego świętowania. – To bezprecedensowe wydarzenie nie tylko w skali Łodygowic czy Podbeskidzia, ale w skali całego kraju. Są tu z nami zawodnicy uprawiający różne dyscypliny sportowe i dotknięci w różnym stopniu niepełnosprawnościami. Wszystkich uczestników tego Święta Nieodległości uhonorowaliśmy też pamiątkowymi medalami.

– Te uroczystości to wyjątkowe wydarzenie na skalę ogólnopolską. Nie słyszałem jeszcze, żeby samo środowisko osób niepełnosprawnych włączało się z takim rozmachem w obchody patriotyczne, a także w promowanie sportu osób niepełnosprawnych – przyznawał wicewojewoda Jan Chrząszcz. Z uznaniem mówił o inicjatywie również poseł Przemysław Drabek. – Cieszę się, że mogliśmy się tu dzisiaj razem spotkać i powiedzieć: Dziękuję! Tym wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę i zapewnić: Pamiętamy i będziemy dbali o wolną Polskę.

– To fajny pomysł. Sport niepełnoprawnych z patriotyzmem idealnie się łączy. Wiele lat uprawiałem sport wyczynowo, startowałem z polskim godłem na piersi i wiem, jakie wiążą się z tym uczucia – potwierdzał Tomasz Hamerlak, prezes Beskidzkiego Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” z Bielska-Białej.

– Uroczystość bardzo ładnie się udała i jestem osobiście bardzo zadowolony, że takie święto się odbyło. Moim zdaniem patriotyzm i sport osób niepełnoprawnych to dwie kwestie, które się uzupełniają. Niepełnosprawni zawodnicy bardzo szanują i pielęgnują patriotyczne postawy – uważa Antoni Kołodenny, zawodnik sekcji bocci w „Starcie”.

Szczególnego wymiaru temu świętowaniu nadała obecność gościa z Ukrainy, o. Justyna Miszczenki, przełożonego klasztoru paulinów w Kamieńcu Podolskim. – W Ukrainie toczy się okrutna wojna, która niesie wiele cierpień. My również wspieramy uchodźców ze wschodniej części kraju. Zdajemy sobie jednak sprawę, że to, co nas spotyka, umacnia też nasze pragnienie niepodległości i naszą świadomość, że wolność kosztuje. To dzisiejsze przypomnienie historii Polski w Apelu Poległych też to potwierdziło, a myślę, że Polska może być tym państwem, które da nam przykład, jak walczyć o wolność, jak czcić bohaterów tej walki i jak pokazywać dumę ze swojej narodowej przeszłości – mówił o. Justyn.

Partnerem wydarzenia Niepełnosprawni Sportowcy dla Niepodległej została Spółka TAURON Polska Energia. Rolę stałych partnerów przyjęli Dworek Góralski w Łodygowicach oraz Lasy Państwowe. Impreza została dofinansowana ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....