Niepełnosprawni Sportowcy dla Niepodległej

W Łodygowicach, 09 listopada znowu rozbrzmią patriotyczne pieśni grane przez orkiestrę i salwy honorowe oddawane ku czci bohaterów. To za sprawą uroczystych obchodów święta niepodległości organizowanych przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. W tym roku pod nazwą „Niepełnosprawni Sportowcy dla Niepodległej”.

Wśród uczestników znajdą się członkowie Eurobeskidów: zawodnicy, trenerzy oraz przedstawiciele różnych grup społecznych współpracujących ze Stowarzyszeniem. Wraz z nimi udział w uroczystościach wezmą udział liczni goście: parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz instytucji i organizacji społecznych oraz ludzie w mundurach: żołnierze, policjanci, strażacy. Pod łodygowickim pomnikiem zgromadzą się wojskowe sztandary, kompania honorowa 18. Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej, werble, żołnierskie pieśni, modlitwa i kwiaty oraz znicze.

Wszyscy spotkają się, aby uczcić pamięć poległych walczących o wolną Polskę. Podczas tegorocznego świętowania w Łodygowicach pojawi się liczna reprezentacja zawodników z niepełnosprawnościami, które swój patriotyzm wyrażają poprzez aktywność w sporcie i nie tylko.

Chcemy pokazać tą grupę osób, która jest bardzo aktywna, niekoniecznie paraolimpijczyków, którzy sięgają po medale na arenie międzynarodowej, ale osoby, które pomimo tego, że mają zapewnione warunki socjalne chcą trenować, podejmują pracę i uprawiają sport.

Stanisław Handerek, prezes SI Eurobeskidy

PROGRAM WYDARZENIA „Niepełnosprawni Sportowcy dla Niepodległej”

12:00 – zbiórka uczestników przemarszu, sportowców oraz zaproszonych gości pod zespołem zamkowo-parkowym w Łodygowicach ul. Królowej Jadwigi 6

12:15 – przemarsz na Plac Wolności 5 w Łodygowicach

W przemarszu biorą udział poczty sztandarowe, kompania honorowa Wojska Polskiego, orkiestra dęta, sportowcy oraz zaproszeni goście, uczestnicy obchodów.

12:30-13:45 – uroczyste obchody Święta Niepodległości przy pomniku „Obrońcom Ojczyzny – Polacy”

·       Przywitanie gości

·       Odśpiewanie hymnu

·       Odczytanie Apelu Poległych

·       Złożenie kwiatów

·       Salwa honorowa

·       Odśpiewanie dwóch pieśni („Śpij kolego”, „My Pierwsza Brygada”)

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....