Polscy parakajakarze na półmetku zgrupowania w Portugalii

Parakajakarzy już na półmetku zgrupowania w portugalskim Milfontes

Polscy kajakarze z niepełnosprawnością budują formę podczas trwającego blisko trzy tygodnie zgrupowania.

To nasze pierwsze kilometry na wodzie w tym sezonie, dlatego staramy się robić dużo kilometrów, pracować nad objętością. Każdy nasz trening, a mamy codziennie dwa – to około piętnastu kilometrów w rękach zawodników. Nasi zawodnicy w czasie zgrupowania doskonalą technikę wiosłowania oraz kształtują wytrzymałość poprzez pokonywanie wielu kilometrów na jednym treningu. Nasz trening na wodzie jest uzupełniany treningiem siłowym na siłowni który wykonujemy 3 razy w tygodniu. Najpierw wytrzymałość, by w dalszych etapach wypracować siłę i szybkość – relacjonuje główna trenerka biało-czerwonych – Renata Klekotko.Treningi w Portugalii to także okazja do sprawdzenia nowego sprzętu, jakim dysponują zawodnicy.

– To nasz główny cel w sezonie 2023 roku, ponieważ pierwszych sześć kajaków na sierpniowych mistrzostwach świata w Duisburgu w Niemczech, kwalifikuje się na igrzyska. Robimy wszystko, by być w tej szóstce – podkreśla Renata Klekotko.
Ostateczny kształt reprezentacji wyłonią kwietniowe kwalifikacje krajowe, które rozegrane zostaną w Wałczu między 28-30 kwietnia. Później planowany jest już udział w majowym Pucharze Świata na Węgrzech, gdzie nasi kajakarze z niepełnosprawnością, będą mogli skonfrontować swój poziom z reprezentacjami innych krajów.
To, że działamy pod skrzydłami Polskiego Związku Kajakowego bardzo ułatwia nam organizację szkolenia naszych zawodników – podkreśla trenerka kadry biało-czerwonych.

Cieszymy się, że możemy tu być, w stałym miejscu zgrupowań polskich kajakarzy w okresie zimowym, to dla nas olbrzymie wsparcie, i możemy tu czuć się jedną wielką kajakowa rodziną – trenujemy razem z grupami sprintu kajakowego. To tu walczymy o nasze marzenia… Są tu z nami grupy juniorów i juniorek oraz kadra młodzieżowa i seniorska kobiet – działamy na wodzie i na lądzie – śmieje się – Renata Klekotko.
Uczestnicy portugalskiego zgrupowania: Katarzyna Kozikowska – kajakarka, która wraca do formy po przerwie macierzyńskiej, Robert Wydera – kanadyjkarz, Mateusz Surwiło – kajakarz, zaś w obsłudze działa – Renata Klekotko – trener główny oraz Jakub Tokarz – trener (mistrz paraolimpijski z Rio2016 przekazuje teraz swoją wiedzę kolejnym pokoleniom zawodników) oraz Kamil Kozikowski- fizjoterapeuta.
Parakajakarstwo w wersji olimpijskiej przeznaczone jest dla osób z dysfunkcją kończyn dolnych. Dyscyplina zadebiutowała na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Zgrupowanie w Portugalii potrwa jeszcze do 5 marca.
Chcesz wiedzieć więcej o naszych parakajakarzach – zobacz: www.facebook.com/ParaKajaki/

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....