Deprecated: Funkcja WP_Dependencies->add_data() została wywołana z argumentem, którego użycie jest przestarzałe od wersji 6.9.0! Komentarze warunkowe IE są ignorowane przez wszystkie obsługiwane przeglądarki. in /home/vh15485/aktywnirazem.eurobeskidy.org.pl/wp-includes/functions.php on line 6260

Rozgrywki Polskiej Ligi Rugby na Wózkach – emocji nie brakowało.

Rozgrywki Polskiej Ligi Rugby na Wózkach – emocji nie brakowało. IKS Jeźdźcy Arena Gliwice znowu Mistrzem!

Rozgrywki Polskiej Ligi Rugby na Wózkach – emocji nie brakowało. IKS Jeźdźcy Arena Gliwice znowu Mistrzem!

W Gliwicach w terminie 11-13.11.2022 r. rozegrany został IV Turniej I Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Rugby na Wózkach w wersji paraolimpijskiej (WR 4’s), czyli dedykowanej osobom z dysfunkcją minimum trzech kończyn.

– Za nami już wszystkie cztery turniejowe rozgrywek tego sezonu. Były Gliwice, Łódź, Toruń i po raz kolejny spotkaliśmy się w Gliwicach – relacjonuje Paulina Szymorek – dyrektorka biura Polskiego Związku Rugby na Wózkach.

W rozgrywkach Polskiej Ligi Rugby na Wózkach w odmianie paraolimpijskiej tytuł Mistrza Polski po zaciętych pojedynkach ostatecznie zdobyła drużyna IKS Jeźdźcy Arena Gliwice, broniąc tym samym tytułu sprzed roku.

– Wszystkie drużyny wykazały się ogromnym zaangażowaniem i determinacją – komentuje finałowe rozgrywki – Peter Kaluba Prezes Polskiego Związku Rugby na Wózkach. – Na poziomie tych rozgrywek nie ma mowy o słabych drużynach – podkreśla.

W odmianie paraolimpijskiej rugby na wózkach w rozgrywkach ligowych rywalizowało 10 drużyn z Polski, a także ze Szwecji oraz Czech.

Poza rozgrywkami WR 4’s, czyli w wersji paraolimpijskiej, Polski Związek Rugby na Wózkach w sezonie 2022 wprowadził oficjalne rozgrywki Polskiej Ligi Rugby na Wózkach 5’s, dyscypliny kierowanej do osób ze sprawnymi kończynami górnymi. Dyscyplina ta ma na celu włączenie do sportu większej grupy osób z niepełnosprawnością ruchową, nie wykluczając nikogo.

W rozgrywkach ligowych WR 5’s w roku 2022 wzięło udział 6 drużyn z Polski. Dwie pierwsze w rankingu rozgrywek drużyny mogły wziąć udział w pierwszym na świecie Międzynarodowym Turnieju Rugby na Wózkach 5 organizowanym przez Polski Związek Rugby na Wózkach w Gliwicach

W meczach WR5’s na boisku triumfowała brytyjska drużyna Leicester Tigers, drugą lokatę zajęła drużyna Northampton Saints, trzecie miejsce wywalczyli zawodnicy IKS Jeźdźcy Mikołów, czwarte ekipa Jokers Bydgoszcz.

Otwarcie się na drużyny z zagranicy czyni rozgrywki nie tylko bardziej atrakcyjnymi dla kibiców, ale i dla samych zawodników, którzy mają okazję zmierzyć się z zupełnie nieznanymi, mocnymi zawodnikami – i sprawdzić się na boisku – przyznaje Peter Kaluba – Prezes Zarządu Polskiego Związku Rugby na Wózkach.
– Warto zauważyć, że rozgrywki w Gliwicach stały się okazją do spotkania w międzynarodowym gronie środowiska sportowego skupionego właśnie wokół rugby. Nie zabrakło światowej sławy sędziów i klasyfikatorów, a wraz ze swoimi zawodnikami, zjechali nawet zagraniczni kibice – dorzuca Peter Kaluba. – To wszystko daje spore szanse na podniesienie poziomu gry w rugby w Polsce i będzie sprzyjało rozwojowi tej widowiskowej dyscypliny. Za nami bardzo dobry i niezwykle aktywny sezon – podsumowuje szef PZRnW.

Rugby na wózkach to dyscyplina, która dynamicznie się rozwija

Rugby na wózkach w Polsce funkcjonuje w zasadzie od ponad 25 lat. Rozgrywkami ligowymi najpierw zajmowała się Fundacja Aktywnej Rehabilitacji a Reprezentacją Polski rugby na wózkach zajmowało się Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych. W lipcu 2019 roku powołany został Polski Związek Rugby na wózkach, który stał się samodzielnym organizatorem rozgrywek ligowych rugby na wózkach w Polsce oraz przejął prowadzenie Kadry Narodowej

– Choć w środowisku osób zaangażowanych w ten sport zarówno w Polsce, jak i na świece – ta dyscyplina przez lata funkcjonowała świetnie – zawsze brakowało jeszcze wypromowania tej dyscypliny wśród osób spoza środowiska – przyznaje Paulina Szymorek.

Warto zaznaczyć, że dzięki wprowadzeniu dyscypliny WR 5’s w sporcie pojawiło się wielu nowych zawodników i zawodniczek, co przekłada się na rozwój rugby na wózkach. A co więcej, powstały już też pierwsze dwie drużyny WR 5’s dla dzieci i młodzieży. Jedna z drużyna prowadzona jest w Warszawie przez Fundację Cinco Colores, , a druga na Śląsku, która rozwija się przy aktualnym Mistrzu Polski , drużynie IKS Jeźdźcy Arena Gliwice.

– Rugby to bardzo widowiskowa, dynamiczna dyscyplina, o której wciąż mało kto wie. Nadal jednak działają krzywdzące stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami. Dlatego tak ważnym dla nas zadaniem jest, nie tylko dbanie o rozwój i profesjonalizacja tego sportu, ale i promowanie tych zawodników – tłumaczy dyrektorka biura Polskiego Związku Rugby na Wózkach. – Tu nie ma łzawych historii – tu mamy zawodników, którzy walczą na sto procent. Tu nie ma taryfy ulgowej. Na boisku liczy się nie tylko siła, niezbędna jest również przemyślana strategia. Podczas meczów nie brakuje efektownych bloków i zderzeń – choć paradoksalnie – rzadko zdarzają się tu kontuzje – dodaje nasza rozmówczyni.

Ten sport łamie wszelkie stereotypy

– Turniej w Gliwicach to było wspaniałe widowisko – zarówno dla wiernych kibiców, jak i dla osób, które nigdy nie widziały rugby na wózkach. Zapraszamy osoby z niepełnosprawnością jak i osoby pełnosprawne, by doświadczyły tego sportu i fali emocji, które mu towarzyszą – zaprasza Paulina Szymorek – dyrektorka biura Polskiego Związku Rugby na Wózkach. – Ta dyscyplina burzy wszelkie stereotypy. – Jesteśmy sportowcami, tu liczy się walka, siła, moc i determinacja zawodników. Ten sport pokazuje, jak bardzo sprawne – mogą być osoby z niepełnosprawnością… Jak bardzo potrafią być zdeterminowane i zaangażowane w dążeniu do celu, i ile mogą od siebie dać – dodaje.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....