Szachiści na podium w Bielsku-Białej

Tydzień trwał jubileuszowy 20. Międzynarodowy Turniej Szachowy, zorganizowany przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy w bielskim hotelu „Szyndzielnia”. Uczestniczyło w nim 106 zawodników z trzech krajów: Polski, Słowacji i USA.

Rywalizacja, którą szachiści rozpoczęli 18 września, obejmowała 9 rund. – Zgodnie z regulaminem, który przewiduje więcej miejsc dla osób z niepełnosprawnościami, uczestniczy w nich 39 pełnosprawnych zawodników i 67 niepełnosprawnych. Są osoby z problemami ruchowymi, niedowidzące i niedosłyszące, a także w bardzo różnym wieku. Ale w szachach wszyscy tu mają równe szanse. Oczywiście są zawodnicy z udokumentowanym dorobkiem, ale trudno mówić o faworytach, bo zgłosiło się też sporo młodszych zawodników, którzy mogą zaskoczyć, więc należy liczyć się z niespodziankami i z młodymi, którzy zajmą wysokie miejsca – mówił na wstępie turnieju Jacek Matlak, sędzia główny zawodów, mistrz FIDE i sędzia szachowy klasy międzynarodowej, a wszystkim zawodnikom i zawodniczkom dobrej gry życzył czuwający nad jubileuszowym turniejem prezes SI Eurobeskidy Stanisław Handerek.

I rzeczywiście, po 9 rundach ostateczna klasyfikacja potwierdziła, że obok odbierających puchary znanych zawodników stanęli młodzi adepci tej dyscypliny. W kategorii szachistów niepełnosprawnych najlepsi okazali się: Dariusz Szopka z LKS Sparta Lubliniec, Liliana Leszner z UKS Szach Wolsztyn i Henryk Seifert, reprezentujący SI Łodygowice. To zawodnicy, których już po raz kolejny uczestniczyli w turnieju Eurobeskidów. Ale w kategorii szachistów pełnosprawnych zwyciężył 21-letni student Karol Kukuła, zawodnik AZS Politechniki Śląskiej. Za nim na podium uplasowali się: Aliaksandr Tyszecki, rówieśnik zwycięzcy z LKS Parnas Oława i Wojciech Ulrych z SI Łodygowice.

W grupie niepełnosprawnych z I grupą inwalidzką najlepsi byli: Jarosław Pietrucha z TG MAT z Tarnowskich Gór, Mariusz Biernot z SI Łodygowice i Tadeusz Wesołowski z LKS URAN Łukowice.

Liliana Leszner, która odebrała też nagrodę dla najlepszej zawodniczki niepełnosprawnej, na turnieje SI Eurobeskidy przyjeżdża od kilkunastu lat. – Tym razem poszło mi całkiem nieźle, ale na przykład rok temu było słabiej. Z tegorocznego startu jestem zadowolona. Tym bardziej, że w szachach na dobry wynik mocno wpływa też ogólny stan zdrowia i głowa wolna od problemów. Najważniejsza jest jednak sama przyjemność z gry w szachy, która już jest dla mnie nagrodą – mówi zawodniczka.

Były puchary dla najlepszych seniorów, które odebrali: Zbigniew Kwiecień i Dionizy Barwiński, a także dla najmłodszego zawodnika. Ten puchar otrzymał Milan Fuks z Warszawy, 8-latek, który zdobył już także tytuł mistrza Polski.

Wśród uczestników turnieju nie brakowało zawodników sekcji szachowej SI Eurobeskidy i na najlepszych z tego grona też czekały nagrody. Otrzymali je: Henryk Seifert, Wojciech Ulrych i Jan Temel.

– Tradycyjnie mamy też nagrody niespodzianki dla zawodników, którzy zajęli miejsca 10, 20, 30…, a także rozlosujemy nagrody pieniężne wśród tych, którzy tym razem nie wygrali. Tym razem, z okazji jubileuszu, tych nagród będzie więcej niż zwykle – zapowiadał prezes Stanisław Handerek, wskazując na 20 kopert, które czekały na szczęśliwych właścicieli. A losował oczywiście najmłodszy szachista – Milan.

W uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród wzięli udział goście, którzy od lat kibicują sportowej integracji i zawodnikom, których zaprasza do niej SI Eurobeskidy. Puchary wręczali: wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, członek sejmowej komisji sportu poseł Przemysław Drabek i dyrektor generalny PFRON Sebastian Szymonik.

– Jubileuszowy turniej jest oczywiście szczególny, ale w moim przekonaniu wyglądał tak, jak zawsze, czyli był znakomicie przygotowany i poprowadzony, a rywalizowali w nim bardzo ambitni zawodnicy – mówił z uznaniem min. Szwed, podkreślając wielkie zaangażowanie organizatorów. Do gratulacji dla SI Eurobeskidy i prezesa Handerka dołączył poseł Drabek, a wicewojewoda Chrząszcz wskazywał, że wśród licznych stowarzyszeń działających w regionie, Eurobeskidy od lat wyróżniają się dynamizmem i przygotowują sportowe wydarzenia na najwyższym poziomie. – Jako wyraz mojego uznania dla prezesa Handerka i całego stowarzyszenia przekazuję na pamiątkę dzieło jednego z najlepszych polskich grafików – Tadeusza Siary – mówił Jan Chrząszcz, a uczestnicy turnieju brawami potwierdzili tę opinię.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....