XI Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych w Kielcach

Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną odwiedzili Kielce, aby uczestniczyć w XI Mityngu Jeździeckiego Olimpiad Specjalnych. Zawodnicy, od 15 do 17 września, rywalizowali w czterech konkurencjach: ujeżdżeniu, torze z przeszkodami, ósemce i sztafecie.

– Podziwiam zawodników Olimpiad Specjalnych, którzy uprawiają jeździectwo. Myślę, że to dyscyplina, która dla wielu jest niedostępna m.in. ze względu na strach przed dużym zwierzęciem. Natomiast nasi zawodnicy pokazują jak doskonale potrafią radzić sobie z jazdą konno, wykonując przy tym zadania konkurencji jeździeckich – powiedziała Renata Foremniak, wiceprezes Olimpiad Specjalnych Polska.

W rozgrywkach wystartowało 35 jeźdźców, którzy reprezentowali 11 oddziałów regionalnych Olimpiad Specjalnych Polska.

– Jestem zachwycona, gdy widzę zaangażowanie sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Ich więź z końmi jest wyjątkowa. To wspaniali jeźdźcy. Z przyjemnością obserwowałam ich zmagania – zaznaczała Jagoda Maciaszek, delegat techniczny mityngu.

Uczestnicy ubiegali się o krążki w czterech kategoriach. Rywalizacja zaczęła się od „ujeżdżenia”. W wyniku prawidłowego wykonania tego zadania koń powinien być spokojny, rozluźniony i doskonale rozumiejący się ze swoim jeźdźcem. Musi sprawiać wrażenie, że samodzielnie wykonuje zadania i jest całkowicie podporządkowany woli zawodnika.

W kategorii „tor przeszkód” każdy przejazd jest oceniany na podstawie umiejętności uczestnika do przeprowadzenia konia przez wyznaczoną trasę. Najlepszy wynik dostają przejazdy, podczas których konie pokonują przeszkody poprawnie i odpowiadają na sygnały jeźdźca.

„Ósemka” polega z kolei na pokonaniu trasy, która kształtem przypomina cyfrę osiem. Zmagania zakończyły wyścigi sztafet. Sędziowie wyłączali stopery, gdy nos konia ostatniego w zespole jeźdźca przekroczył linię mety.  Podczas rywalizacji uczestników Mityngu odwiedziła wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, która podkreśliła, że sportowa rywalizacja osób z niepełnosprawnościami spełnia ważny aspekt terapeutyczny.

– Mityng jeździecki to okazja dla tych wyjątkowych sportowców, by nie tylko doskonalić swoje umiejętności, ale także w duchu sportowej rywalizacji fair play pokonywać swoje ograniczenie – ocenia Anna Krupka.

Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowują realizację projektów Olimpiad Specjalnych Polska. Wśród sponsorów i partnerów znajdują się: Sponsor Generalny – Tauron Polska Energia, Sponsor Główny – Huawei Polska, Sponsor złoty – PZU SA i PZU Życie SA , Partner – Oshee a darczyńcami są: Fundacja Orlen i Fundacja Enea.

Materiał prasowy: Olimpiady Specjalne

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....