XVI miting pływacki im. Maćka Maika

Aż 28 klubów z całej polski rywalizowało na torach pływackich  w Tychach podczas integracyjnego mitingu im. Maćka Maika

Podczas 16 już edycji Mitingu Pływackiego im. Maćka Maika na pływackich torach rywalizowali zarówno pływacy pełnosprawni, jak i zawodnicy z niepełnosprawnościami. Zainteresowanie zawodami przewyższyło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W tegorocznym Mitingu wzięła udział rekordowa liczba zawodników: 146 zawodników z niepełnosprawnością oraz 135 zawodników pełnosprawnych. Wśród 28 klubów były i takie, które na mitingu pojawiły się po raz pierwszy. Kibice mogli pierwszy raz w Tychach dopingować zawodników ekipy VeloAktiv z Krakowa, Klubu Sportowego BART z Piotrków Trybunalski oraz MKS „Trójka” z Łodzi.

Na koronnym dystansie Maćka Maika, czyli 100 m stylem grzbietowym – wśród osób z niepełnosprawnością najlepsi okazali się zawodnicy tyskiego oddziału WSSiRN START Katowice: Julia Sołtysik i Andrzej Kowalik. Wśród zawodników pełnosprawnych najlepsze wyniki uzyskali: Wiktoria Radek z MKP „Wodnik 29” Tychy oraz Olivier Urbaniak z MKS „Trójka” Łódź.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że sprostaliśmy organizacyjnie tak dużej imprezie – przyznaje w rozmowie z nami Piotr Szymala, szef katowickiego START-u. Mnóstwo publiczności na obiekcie i sporo śledzących naszą transmisję w internecie – relacjonuje.

Sportowe zmagania na basenie upamiętniać mają młodego, wybitnego polskiego sportowca – Maćka Maika. – Maciek to wielka postać polskiego pływania, trzykrotny medalista igrzysk paraolimpijskich w Sydney, i jeden z lepszych pływaków na świecie – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Jego rekord z Sydney przez osiem długich lat pozostawał niepokonany. W 2003 roku, podczas zawodów Grand Prix Polski w Płocku, dokonał niesamowitego wyczynu – w pięciu startach zdobył aż pięć złotych medali i ustanowił pięć rekordów świata!  Wspaniały człowiek…  wychowanek trenera Mirosława Jakubczyka, który mimo że urodził się bez prawej nogi,  z powodzeniem trenował i rywalizował z zawodnikami pełnosprawnymi – wspomina młodego zawodnika START-u Katowice – prezes Szymala.

Maciek Maik, zmarł tragicznie w 2003 roku.

Foto: WSSiRN START Katowice/Grzegorz Halor

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....