Eurobeskidy podsumowały 2023 rok!

Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy podsumowało 2023 rok. Okazuje się, że wiele wydarzeń, inicjatyw oraz zajęć w regionie stało się udziałem Organizacji z Łodygowic w ubiegłym roku. Blisko 2000 odbiorców realizowanych zadań, 13 imprez sportowych, obchody niepodległości i 8 projektów skierowanych do dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych – tak prezentuje się 12 miesięcy działań Eurobeskidów w liczbach.

Rok 2023 był bardzo intensywny. O naszym Stowarzyszeniu można było usłyszeć w Radiu Katowice, Radiu Bielsko, a nawet w regionalnej telewizji TVP 3 Katowice, a to za sprawą imprez, projektów i zajęć dla niepełnosprawnych, dzieci, seniorów. Cała ekipa Eurobeskidów miała pełne ręce roboty, szczególnie w sezonie letnim. W weekendy organizowaliśmy liczne zawody sportowe, a soboty wolne od eventów poświęcaliśmy na porządki na naszej działce przy ul. Kasztanowej, tam powstanie Centrum Integracji Rodzin czyli kolejny ogromny projekt Stowarzyszenia.

Stanisław Handerek, prezes SI Eurobeskidy

Niespełna 2 tygodnie temu Stowarzyszenie wróciło do treningów oraz ruszyło z projektem „Żyj na Sportowo” dla osób po 50-tce. Uruchomiono także program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” oraz wznowiono po przerwie świątecznej projekt Aktywnej rehabilitacji. Podobnie styczeń prezentował się w ubiegłym roku.

Jak wyglądały kolejne miesiące w 2023 roku?

W lutym przyszedł czas na pierwszy turniej z cyklu grand prix, były to zarazem pierwsze mniejsze zawody zorganizowane przez Eurobeskidy w 2023 r. Pomimo trudnych warunków pogodowych do Łodygowic dotarła spora grupa szachistów. 

Pod koniec marca oczy wszystkich miłośników ciężarów były skierowane na ponad setkę siłaczy, którzy w Bielsku-Białej wzięli udział w ogólnopolskich zawodach w wyciskaniu sztangi leżąc połączonych z mistrzostwami Śląska. Ostatni marcowy weekend przysporzył zawodnikom wiele sportowych emocji i nowych rekordów życiowych.

W marcu pełne ręce roboty mieli nasi rehabilitanci, bowiem ruszyła kolejna edycja programu „Aktywna rehabilitacja sposobem na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych” skierowana do osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Początkiem tego miesiąca Eurobeskidy rozpoczęły także kolejną edycję bezpłatnych zajęć nauki pływania „Umiem Pływać” dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej.

Kwiecień powitał przyjaźnie uczestników programu „W zdrowym ciele, zdrowy duch – Aktywność 60 plus”, którzy wiosną rozpoczęli zajęcia sportowo-rekreacyjne, spotkania z dietetykiem oraz warsztaty przyrodnicze i pszczelarskie na naszej działce w Łodygowicach. Na seniorów czekały również inne atrakcje takie jak wycieczka do Krakowa, dożynki oraz piknik miodowo-ziołowy, trudno więc było się nudzić.

Na działce i w biurze działo się

Na wiosnę tradycyjnie wolontariusze i pracownicy wrócili do pracy na działce przy ul. Kasztanowej w Łodygowicach, na której powstanie Centrum Integracji Rodzin. 2023 rok to też sterta dokumentacji projektowej, wiele konsultacji i działań przygotowawczych pod budowę ośrodka. WIĘCEJ O CENTRUM INTEGRACJI RODZIN >>>

Wiosną i latem aktywnie

W maju przyszedł czas na Wiosenny Integracyjny Turniej Szachowy, na który co roku przyjeżdżają zawodnicy z całej Polski. Natomiast początkiem czerwca w Łodygowicach odbyły się spartakiada dla osób niepełnosprawnych oraz spartakiada rodzinna – od juniora do seniora. W lipcu ponad 200 biegaczy i kijkowiczów wystartowało w Ekstremalnym biegu górskim oraz rajdzie nordic walking w Wilkowicach. W przerwach między imprezami Stowarzyszenie wciąż prowadziło liczne zajęcia sportowe i integracyjne. W wakacje Eurobeskidy zaprosiły tych młodszych i starszych do udziału w nowym projekcie „Dbamy o Pszczoły – Chronimy Środowisko”. W sierpniu po raz kolejny upamiętniono rocznicę Bitwy Warszawskiej organizując Integracyjny Event Sportowy. Były konkurencje sportowe, konkurs historyczny i atrakcje dla najmłodszych, dobra zabawa była więc gwarantowana.

Jesienią kolorowo na sportowo

Wrzesień i październik w kalendarzu Eurobeskidów obfitował w zawody sportowe. Zaczęło się od XXII Ogólnopolskiego Turnieju Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych. Na drugie wrześniowe wydarzenie Stowarzyszenie zaprosiło szachistów. W Jubileuszowym XX Międzynarodowym Integracyjnym Turnieju Szachowym wzięła udział ponad setka zawodników z Polski, Słowacji i Stanów Zjednoczonych.

W sobotę, 7 października w Łodygowicach Stowarzyszenie zorganizowało Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Łodygowice, w którym rywalizowali wszyscy począwszy od dzieci, młodzież, osoby dorosłe pełno- i niepełnosprawne, a na seniorach kończąc. Tydzień później, wystartował Ekstremalny Półmaraton Górski o Puchar Starosty Powiatu Żywieckiego.

W listopadzie patriotycznie

W listopadzie jak co roku Stowarzyszenie zorganizowało obchody Święta Niepodległości, jednak w tym roku pn. „Niepełnosprawni Sportowcy dla Niepodległej”. Huczne uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów połączono z I Integracyjną Galą Sportu. 

Do końca roku pracowicie

W grudniu Eurobeskidy przygotowały uwielbiane przez najmłodszych zimowe zawody pływackie połączone ze spotkaniem ze świętym Mikołajem. Były paczki pełne słodkości, nagrody, medale, dyplomy. Kalendarz imprez Eurobeskidów w 2023 roku zamknął Świąteczny Turniej Szachowy, który zgromadził rekordową liczbę młodych miłośników królewskiej gry. Po 9 rundach zmagań przy szachownicy zostali nagrodzeni nie tylko zwycięzcy grudniowego turnieju, ale również najlepsi spośród startujących w cyklu VIII turniejów grand prix w szachach rozegranych w okresie od lutego do listopada.

Ty też możesz pomóc!

Zbliża się okres rocznego rozliczenia PIT. Każda z osób odprowadzających podatek, może przekazać jego 1,5% na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy to jedna z organizacji OPP jaką możesz wesprzeć. Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wpiszesz w odpowiedniej rubryce nr KRS: 0000084269

Wszystkim darczyńcom, którzy w ubiegłym roku wsparli nasze działania serdecznie dziękujemy. Bez Was trudno byłoby zorganizować imprezy czy projekty na tak wysokim poziomie. Wszystkich, którzy również w tym roku chcą nam pomóc zachęcamy do przekazania swojego 1,5% podatku.

Stanisław Handerek, prezes SI Eurobeskidy

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....