Rada Ministrów przyjęła strategię na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2021-2030. O założeniach nowej strategii oraz dotychczasowych działaniach w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych mówił podczas konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg oraz Sekretarz w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
-Życie osób z niepełnosprawnościami to bardzo często heroiczna przeprawa. To bardzo wiele problemów w każdym dniu ich życia. Bardzo często wiąże się to z niedostępnością różnego rodzaju usług. – rozpoczął swoje wystąpienie premier Morawiecki- Dlatego mimo tych wielkich przeszkód musimy przede wszystkim pomagać ludziom z niepełnosprawnościami, żeby w życiu społecznym, w życiu zawodowym mogli uczestniczyć jak najpełniej – mówił.
Szef rządu przypomniał, co rząd zrobił przez ostatnie lata. – Przyrost środków budżetowych, które przeznaczamy na osoby niepełnosprawne to ok. 90{77d675b08ebefd581f214ea078244b857b168ccf6434cb116e6382c886bc12d2} z nieco powyżej 15 mld do prawie 30 mld złotych. – tłumaczył.- Wprowadziliśmy świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w wysokości 500 złotych. Wprowadziliśmy bardzo wiele podwyżek w wielu obszarach, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami lub osoby, które pomagają takim ludziom. – zaznaczał.
O tym co udało się już dokonać mówiła również minister Marlena Maląg – Wprowadzona ustawa o dostępności jest ustawą nowatorską w Europie, ale i na świecie, gdyż przed Polską tylko Stany wprowadziły tak kompleksowe rozwiązania (…) Warto przypomnieć fundusz solidarnościowy, przez który są realizowane różne projekty rządowe oraz międzyresortowe. Tu właśnie realizowana jest opieka wytchnieniowa, program asystencji osób niepełnosprawnych, a także budowa centrów opiekuńczo-mieszkalnych. – podkreślała. Minister przywołała także ustawę „Za życiem” oraz poruszyła temat waloryzacji świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, na które w tym roku zagwarantowano 5,5 mld złotych.
– Skala wyzwań jest ogromna. Chcemy, aby życie osób niepełnosprawnych było łatwiejsze. To wszystko jest zaledwie bazą do dalszych działań – wyjaśniał premier Morawiecki. Zaznaczał także, że strategia na lata 2021-2030, którą przyjęto na Radzie Ministrów to „pierwsza tak wszechstronna, systemowa, całościowa strategia dla osób z niepełnosprawnościami”. Strategia obejmować ma 113 działań. Prezes Rady Ministrów wyjaśniał, że „włączenia” do życia społecznego, edukacji, pracy, życia towarzyskiego czy gospodarczego osób niepełnosprawnych jest kluczowe.
-Rozpoczynamy nowy etap w polityce państwa. Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami to mapa drogowa dla polityk krajowych, dla różnych wymiarów tej polityki. Opiera się ona o wdrożenie konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Coś na co osoby niepełnosprawne długo czekały. I mimo, że konwencja była ratyfikowana już osiem lat temu to dopiero nasz rząd systemowo zaczął ją wdrażać. Program „Dostępność Plus” był pierwszym krokiem. Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej przyjęliśmy na siebie zobowiązanie, że ta konwencja znajdzie odzwierciedlenie w naszej polityce krajowej i właśnie to się dzieje – mówił minister Paweł Wdówik.
Wprowadzona strategia opierać się ma na ośmiu filarach: zapewnienie jak największej grupie osób z niepełnosprawnościami niezależnego życia, walka z niedostępnością w komunikacji i innych sferach, lepszy dostęp do edukacji, powołanie Narodowego Programu Zatrudnienia Osób z Niepełnosprawności, poprawa życia (warunków socjalnych, ochrony społecznej), zwiększenie dostępności usług rehabilitacyjnych i medycznych, zwiększenie świadomości społecznej oraz poprawa życia na poziomie administracyjnym i koordynacyjnym.
Konferencje można obejrzeć na facebookowym profilu Kancelarii Premiera.