W Bielsku-Białej zwyciężali w walce ze sztangą

W sobotę, 23 marca w Bielsku-Białej rozegrane zostały XXI. Ogólnopolskie Integracyjne Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc organizowane przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. Emocji nie brakowało, padały też rekordowe wyniki.

Rywalizowali ze sobą zawodnicy z 14 klubów sportowych z całej Polski. Uczestnicy zawodów reprezentowali Start Tarnów, UKS Pover Kuźnik Chorzów, Stowarzyszenie Centrum Formy Dąbrowa Górnicza, IKS Warszawa, Start Katowice, AZS Politechnika Warszawska, Start Strzegom, Pakujemy Razem Team, LKS Gol-Start Częstochowa, Tytan Team Łódź, WZSN Start Wrocław, KS Kobra Kościan, UKS Eugen Knurów oraz zawodnicy gospodarzy Eurobeskidy. W wydarzeniu wystartowała setka sportowców, w tym osoby pełnosprawne i niepełnosprawne w różnym wieku.

Oficjalnego otwarcia zawodów wraz z organizatorem, prezesem Eurobeskidów Stanisławem Handerkiem oraz kandydatem do sejmiku Ireneuszem Furczykiem dokonał Poseł na Sejm RP i wieloletni honorowy członek Stowarzyszenia Stanisław Szwed życząc wszystkim zawodnikom owocnej rywalizacji. – Większość z Państwa przyjeżdża tutaj co roku. Cieszymy się, że jesteście z nami. Stowarzyszenie jest regionalne, ale organizuje zawody w skali ogólnopolskiej. Ogromne podziękowania dla Organizatora. Wszystkim zawodnikom życzę wielu sukcesów – podsumował poseł Szwed.

Panie mają pierwszeństwo

W pierwszej kolejności ze sztangą mierzyły się panie. W kategorii wagowej do 41 kg najlepsza była Karolina Szumlańska (Start Tarnów) z wynikiem 51 kg, natomiast w kat. do 50 kg triumfowała Wiktoria Mika (UKS Pover Kuźnik Chorzów) z rezultatem 55 kg. W grupie pań do 55 kg złoto trafiło do Natalii Wasilewskiej, która wycisnęła 58 kg. Natomiast w kat. do 61 kg ze zwycięstwa cieszyła się zawodniczka Start Katowice Aleksandra Szostak. – Przyjeżdżam tutaj od wielu lat. Bardzo lubię tu startować. Na zawody jechałam z nadzieją na podium. Najważniejsze było osiągnąć rezultat jaki się założyło i to się udało – podkreślała Szostak, która była jednocześnie najlepszą zawodniczką niepełnosprawną na zawodach.

W grupie wagowej do 67 kg najlepsza okazała się Piec Patrycja, która wycisnęła 88 kg. Wśród startujących nie trudno było znaleźć mistrzów Polski czy Europy w wyciskaniu sztangi i nie tylko. Swoich sił na zawodach w Bielsku-Białej postanowiła także spróbować wicemistrzyni olimpijska w kajakarstwie Marta Walczykiewicz, która w kat. do 67 kg zdobyła srebro.  

Wyciskanie sztangi nie jest moją dyscypliną sportu, startuje w niej z doskoku. Dobrze sprawdzić się z dziewczynami, które są specjalistkami w tym co robią, startują na mistrzostwach Europy czy świata. Jestem tutaj pierwszy raz. Bardzo fajnie, że są to zawody integracyjne i niepełnosprawni mogą zmierzyć się z pełnosprawnymi. To pokazuję, że sport łączy i jest jednością, dlatego będzie to dla mnie zaszczyt drugi raz tu przyjechać.

Marta Walczykiewicz, srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janerio

Wśród zawodniczek do 73 kg prym wiodła Agnieszka Pruban z LKS Gol-Start Częstochowa z rezultatem 62 kg, natomiast zwyciężczynią w kat. do 79 kg była Patrycja Mikołajczyk (Tytan Team Łódź) z wynikiem 100 kg. W grupie pań do 86 kg na pierwszym miejscu podium znalazła się Weronika Zając ze Startu Tarnów z wynikiem 56 kg, natomiast w kat. 86+ na pierwszym miejscu wylądowała Agata Kowalska z UKS Pover Kuźnik Chorzów z rezultatem 73 kg.

Tytuł najlepszej zawodniczki pełnosprawnej zawodów trafił do Kingi Moczydłowskiej ze Stowarzyszenia Centrum Formy Dąbrowa Górnicza. – Bardzo mi miło, że zdobyłam puchar od Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Na pewno trafi na najwyższą półkę w moim domu. Jeśli chodzi o start to było super, zrealizowałam wszystko to co sobie założyłam – podkreślała sztangistka.

Zawodnicy na start

Po występach pań przyszedł czas na panów. W grupie niepełnosprawnych zawodników w kategorii wagowej do 54 kg na pierwszym miejscu podium znalazł się Grzegorz Bijak ze Startu Tarnów (82 kg), natomiast w grupie pełnosprawnych zwycięzcą został Daniel Banaś (90 kg).

Ze zwycięstwa w kat. 59 kg mógł się cieszyć Jakub Kozioł ze Stowarzyszenia Centrum Dąbrowa Górnicza (100 kg) wśród pełnosprawnych i Marcin Biegun z Eurobeskidów (95 kg) wśród sportowców niepełnosprawnych. – Byłem osłabiony po kontuzji barku. Trzecie podejście było trochę niepewne, zaryzykowałem i udało się – mówił zawodnik z Łodygowic.

Złoto w kat. wag. 65 kg wśród osób pełnosprawnych trafiło do Bartosza Dworniczaka z UKS Pover Kuźnik Chorzów (83 kg), natomiast w grupie niepełnosprawnych na szczycie podium znalazł się Tobiasz Frąckowiak (120 kg) z WZSN Start Wrocław.

Dzisiejszy występ uważam za dobry. Wynik 120 kg to dobry początek po przerwie w zawodach. W zeszłym roku w Bielsku wycisnąłem 115 kg, więc jest progres.

Tobiasz Frąckowiak

– Jestem bardzo zadowolony ze swojego dzisiejszego występu, wszystkie trzy podejścia zaliczone, a wynik był lepszy niż przypuszczałem. Zawody uważam za udane – komentował z kolei zawodnik Eurobeskidów Dawid Hałat, który w klasyfikacji znalazł się tuż za Frąckowiakiem.

W kategorii 72 kg najlepszy wynik (130 kg) osiągnął Andrzej Blicharz zgarniając tym samym złoty medal w grupie pełnosprawnych zawodników. W tej samej kat. wagowej, ale wśród zawodników niepełnosprawnych najlepszy okazał się sportowiec Eurobeskidów Sławomir Jędrzejko z wynikiem 105 kg.

Wraz z kolejnymi kategoriami wagowymi rosły ciężary. Kiedy na sali zaczęły wybrzmiewać okrzyki zawodnika przygotowującego się do startu było już wiadome, że czas na wyciskanie ciężarów większej wagi.

W grupie 80 kg z wynikiem 180 kg na pierwszym miejscu podium wśród pełnosprawnych znalazł się Bartłomiej Wirek (Stowarzyszenie Centrum Formy Dąbrowa Górnicza), natomiast wśród niepełnosprawnych najlepszy był to Tomasz Zając z WZSN Start Wrocław (157 kg).

Wśród zawodników pełnosprawnych w kat. 88 kg najlepiej zaprezentował się Janusz Kobus (Pakujemy Razem Team) z wynikiem 155 kg, natomiast wśród niepełnosprawnych złoto zdobył Mirosław Lutomski z IKS Warszawa (134 kg).

Największy ciężar i zarazem swój życiowy wynik zaliczył zawodnik ze Stowarzyszenia Centrum Formy Dąbrowa Górnicza Tomasz Gawron, który wycisnął imponujące 202 kg.

Jak zwykle wspaniała atmosfera, super organizacja, fantastyczni ludzie, magiczne miejsce. Tam kiedyś to się wszystko zaczęło i co roku jest to data obowiązkowa dla mnie.

Tomasz Gawron, zwycięzca w grupie pełnosprawnych w kat. wagowej 97 kg.

Wśród niepełnosprawnych w tej kat. najlepszy okazał się wieloletni zawodnik Stowarzyszenia Eurobeskidy Dariusz Wandzel z rezultatem 145 kg.

W grupie zawodników 107 kg pierwszą pozycję w klasyfikacji pełnosprawnych obstawił Artur Wróblewski (UKS Pover Kuźnik Chorzów) z rezultatem 180 kg, natomiast wśród niepełnosprawnych w tej kategorii na szczycie podium był Michał Buła (Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy), który wycisnął 161 kg.

W kategorii wagowej powyżej 107 kg najlepiej spisał się niepełnosprawny zawodnik WZSN Start Wrocław (190 kg) Daniel Baczmański, natomiast wśród pełnosprawnych po złoto sięgnął Przemysław Śmiłek (Stowarzyszenie Centrum Formy Dąbrowa Górnicza) z wynikiem 153 kg.

Tytuł najlepszego zawodnika turnieju trafił do Tomasza Gawron, natomiast najlepszym zawodnikiem Stowarzyszenia Eurobeskidy został Michał Buła. Najlepszym juniorem do 18 lat był Roman Yaremchuk (KS Kobra Kościan). Najstarszym zawodnikiem był Marian Gottfried (UKS Pover Kuźnik Chorzów).

Puchary, medale, dyplomy i nagrody wręczali m.in. Poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża, Sekretarz Gminy Jaworze Ewelina Domagała oraz trener Stowarzyszenia Eurobeskidy Marcelian Zyzański.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras oraz Prezydent Miasta Bielska-Biała Jarosław Klimaszewski, który ufundował puchary dla zawodników. Sponsorem głównym imprezy był Hotel Szyndzielnia. Zawody wsparli Restauracja Dębowa, ESOX Industrial Automation, PHU A/B/C Narzędzia Profesjonalne, Well Fitness oraz Brandy’s Design. Zawody zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....