Siedem medali dla szermierzy

Puchar Świata w szermierce na wózkach w Pizie zakończony! W trwającym od 16 do 19 marca turnieju polscy zawodnicy siedem razy stawali na podium.

Szermierze na zawodach we Włoszech walczyli nie tylko o medale, ale także o kwalifikacje na igrzyska w Paryżu. Był to trzeci turniej Pucharu Świata, który wliczał się do klasyfikacji o udział w paralimpiadzie. W rywalizacji brało udział blisko 200 sportowców z 27 krajów. Polskę reprezentowało 19 zawodników.

Na pierwszy ogień do walki o medale z sukcesami przystąpili Adrian Castro i Michał Dąbrowski. Drugi z panów podczas bratobójczej walki w szabli kat. B wygrał z Castro, a następnie pokonał 15:10 w finale zawodnika z Węgier Istvanem Tarjanyi. W ten sposób Dąbrowski wywalczył pierwsze złoto dla Polski. Dla drugiego zawodnika z Polski również znalazło się miejsce na podium. Adrian Castro w ćwierćfinale wziął rewanż na Yanke Fengu za finał igrzysk w Tokio. W drodze po brązowy medal pokonał też m.in. wicemistrza paralimpijskiego Marca Andre Cratere.

Michał Dąbrowski nie musiał długo czekać na kolejną rywalizację z kolegą z reprezentacji. W rywalizacji szpady Michałowi przyszło się zmierzyć z Kamilem Rząszą. W tym bratobójczym pojedynku ponownie triumfował Dąbrowski, który zdobył złoto. Kamil w finale szpady musiał zadowolić się srebrem.

We Włoszech dała o sobie znać Kinga Drożdż, która w szabli kat. A zajęła pierwsze miejsce. – Piza ewidentnie mi służy- wygrywam tu czwarty raz z rzędu. Po zaciętej finałowej walce z Chinką Gu Haiyan zdobywam 1 miejsce, złoty krążek i ważne punkty kwalifikacyjne do Igrzysk – cieszyła się na facebooku Kinga. W klasyfikacji indywidualnej w szabli w kat. B medal zdobyła także Jadwiga Pacek, do której trafił brąz.

W Pizie nie zabrakło sukcesów drużynowych. Grupa pań w szabli w składzie Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Patrycja Hareza i Jadwiga Pacek wywalczył srebro. W finale dziewczyny przegrały z zawodniczkami z Gruzji, jednak po drodze udało im się pokonać szermierki z Chin.