W górę sztanga, forma w górę

Dziesiątki godzin na siłowni, setki wyciśniętych kilogramów i ogromna satysfakcja przy kolejnym rekordzie. Zawodnicy sekcji ciężarowej doskonale wiedzą, że ciężką pracą można osiągnąć wiele i nie chodzi tu jedynie o medale.

W zajęciach sekcji Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy bierze udział 16 zawodników z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Sportowcy oprócz regularnych treningów na siłowni mają zapewniony odpowiedni sprzęt, możliwość udziału w zawodach oraz wsparcie doświadczonej kadry trenerskiej

To wszystko pomaga w rozwoju w sporcie i w rehabilitacji. Poruszam się na wózku, dlatego potrzebuję rehabilitacji siłowej, aby wzmocnić górne partię ciała, barki. Ćwiczenia pod okiem trenera są dużo bezpieczniejsze, zawsze może pomóc podczas treningu.

Damian Karnafel, zawodnik Eurobeskidów

Damian do sekcji ciężarowej zapisał się trzy lata temu. Ćwiczenia są dla niego okazją do utrzymywania dobrej kondycji i zdobywania miejsc na podium – Zależy mi na rozwijaniu kariery sportowej. Medal przywieziony z zawodów sprawia ogromną satysfakcję. Zajęcie dobrej pozycji, konkurowanie z innymi zawodnikami to są zawsze przyjemne rzeczy. Jestem aktywnie sportowo spełniającym się zawodnikiem w różnych dyscyplinach, bo uprawiam również jazdę na nartach na monoski, na bobach- zaznacza Damian.

Każda, nawet najmniejsza aktywność sportowa pozytywnie wpływa na zdrowie, dlatego głównym celem zajęć jest utrzymanie sprawności – Zajęcia są ukierunkowanie na wzmocnienie mięśni, poprawę funkcjonowania, poprawę kondycji i koordynacji ruchowej. Zwracamy uwagę na odpowiednie odżywianie się, utrzymanie wagi ciała, a przy okazji wykonujemy szereg ćwiczeń, w tym wyciskanie sztangi leżąc i bierzemy udział w zawodach – zaznacza trener Stanisław Mirocha, który wspólnie z trenerem Wiesławem Grabskim od wielu lat prowadzą sekcje ciężarową.

Dla zawodnika nie ma chyba nic bardziej motywującego jak pokonywanie własnych ograniczeń i pobijanie rekordów. Chociaż to od sportowca, jego możliwości, nastawienia i sumiennej pracy zależy najwięcej to jednak czasem do wydobycia prawdziwego potencjału zawodnika potrzebne jest wsparcie trenerów. Tak było w przypadku Konrada Zaręby, który dołączył do sekcji w 2019 roku, był to dla niego moment przełomowy.

Ciężarami interesowałem się od młodości. Przez wiele lat trenowałem sam, ale dopiero gdy trafiłem do Stowarzyszenia zostałem prawidłowo ukierunkowany. Zdobyłem bardzo dużą wiedzę jeżeli chodzi o teorię, praktykę. Zauważyłem znaczną poprawę.

Konrad Zaręba, zawodnik sekcji ciężarowej

Potwierdza to trener Mirocha – Konrad robi bardzo duże postępy, po 20 kg rocznie. Jest systematyczny. Z uwagi na to, że jest niedowidzący zwraca uwagę na podnoszenie sprawności, poprawę koordynacji. Pracujemy nad mięśniami brzucha, obręczą barkową, żeby czuł się pewniej i bezpieczniej.

Powody, dla których sportowcy decydują się dołączyć do sekcji są różne. Dla Krzysztofa Kutka, który może pochwalić się długim stażem zawodniczym w Stowarzyszeniu to nie złote krążki są najważniejsze- Nie zależy mi na wynikach, ale bardziej na utrzymaniu sprawności. Jest do dla mnie też forma rekreacji i rehabilitacji. Treningi umożliwiają starty w zawodach, podczas których można się spotkać porozmawiać, zintegrować z innymi zawodnikami – mówi Kutek.

A okazji do spotkań i rywalizacji w ubiegłym roku nie brakowało, bo ciężarowcy startowali w licznych wydarzeniach sportowych – Rok rozpoczęliśmy naszymi zawodami w Bielsku-Białej. Była to impreza integracyjna. Osoby niepełnosprawne na równych zasadach rywalizowały z osobami pełnosprawnymi. Bardzo dobrze zaprezentował się tam Marcin Biegun, który wycisnął prawie 100 kg i zajął trzecie miejsce. Dawid Hałat stanął na pierwszym miejscu podium, a Sławomir Jędrzejko był drugi – relacjonuje trener Mirocha. – Startowaliśmy również w mistrzostwach Polski we Wrocławiu, turnieju osób niepełnosprawnych w Radomiu, mistrzostwach Leliwa w Tarnowie oraz w międzynarodowych zawodach srebrna sztanga we Wrocławiu.

Spośród zawodników, którzy brali udział w niemalże wszystkich imprezach należy wymienić Sławomira Jędrzejko. W kwietniowej imprezie w Radomiu, w której znalazła się mocna obsada zawodnicza, a wszyscy startujący byli podzieleni tylko na dwie grupy Sławek obstawił siódme miejsce ciężarem 110 kg. Podobnie było na turnieju Leliwa podczas którego uplasował się na ósmym miejscu.

Wynikami mogą się poszczycić nie tylko panowie, ale również zawodniczka sekcji. Podczas czerwcowych zawodów we Wrocławiu Magdalena Konior zdobyła tytuł mistrzyni Polski. – W tej imprezie wzięli udział również Dawid Hałat, Dariusz Wandzel oraz Michał Buła. Ostatni z zawodników świetnie radzi sobie w naszej sekcji. Ten rok zaczynał od 125 kg, a kończy go brązowym medalem mistrzostw Polski wyciskając już 150 kg – mówi trener Mirocha.

Nabór do sekcji sportowych trwa cały rok – Zajęcia odbywają się na siłowni w Bielsku-Białej na Langiewicza 26. Osoby, które chciałyby zmierzyć się ze sztangą i posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności narządu ruchu serdecznie zapraszamy na treningi.

Zajęcia sekcji są dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, PFRON oraz budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność cyfrowa

Dostosuj preferencje użytkowania:

Wesprzyj nas

Jakiś tekst wsparcie....