Parawioślarze na medal

Polacy wywalczyli trzy medale w trakcie mistrzostw świata na ergometrach wioślarskich. Zawody odbyły w w Toronto w dniach 25-26 lutego 2023 r.

Po raz pierwszy w historii Kanada była gospodarzem Mistrzostw Świata na ergometrze wioślarskim „WORLD ROWING INDOR CHAMPIONSHIPS” w formie hybrydowej – zawodnicy mogli rywalizować zarówno w Paramount Fine Foods Centre w Mississauga, jak i ze swoich domów na całym świecie.

Biało-czerwoni w wydarzeniu brali udział online – startowali w Polsce i łączyli się przez internet z całym światem. Finalnie zdobyli trzy krążki: dwa złote i jeden srebrny. W kategorii PR2 kobiet z czasem 08:47,2 drugie miejsce na podium i tytuł mistrzowski wywalczyła Jolanta Majka. Złoty kruszec trafił także do Michała Gadowskiego, który wśród panów w grupie PR2 uzyskał rezultat 07:24,4. Drugą pozycję w klasyfikacji PR1 z czasem 09:38 i tytuł vicemistrza trafił do Jana Folgi. O podium otarł się Piotr Błażejczyk, który w grupie PR3 poprawił Rekord Polski. Sportowe zmagania zakończył z wynikiem 07:04,4, do brązowego medalu zabrakło mu 2,1 sekundy. Trenerem Polaków jest Tomasz Kaźmierczak.

Impreza w Kanadzie zamknęła sezon zimowych startów Polaków na ergometrze. To drugie międzynarodowe zawody w 2023 roku, w których startowali nasi parawioślarze. Mowa o Mistrzostwach Europy na Ergometrze Wioślarskim w Paryżu, które odbyły się końcem stycznia. Tam białoczerwoni sięgnęli po trzy srebra.